Přejít k hlavnímu obsahu
Písně zachycují apokalyptickou budoucnost a při jejich poslechu možná zaznamenáte nepříjemné pocity.| Foto: Rosario López
Písně zachycují apokalyptickou budoucnost a při jejich poslechu možná zaznamenáte nepříjemné pocity.| Foto: Rosario López
Petr Adamík - Pá, 22.04.2022 - 13:00

Killing Joke připomínají, že nás světlá budoucnost nečeká

Post-punkoví Killing Joke vydali koncem března po dlouhých sedmi letech nový materiál. Vize Jaze Colmena a jeho kumpánů jsou zase o něco temnější a naděje na záchranu našeho zkaženého světa jsou pramalé. Písně zachycují apokalyptickou budoucnost a při jejich poslechu možná zaznamenáte nepříjemné pocity, paradoxně ale budete chtít víc a čtyřpísňové EP vám nebude stačit.

Nikdo z původních členů Killing Joke Coleman, Paul Ferguson, Geordie Walker a Youth neztratil nic ze své naléhavosti. Kapela připravila silné EP, na němž najdeme dvě zbrusu nové skladby a dvě přepracované verze písní z poslední studiovky Pylon.

Hutné, dunivé bicí doplňují tíživé kytary, jimiž prostupuje Colemanův klidný a podmanivý vokál. „Všude jsou místa vzplanutí/Všichni se bojí/Selhání komplexních systémů/Vládce chaosu je tady,“ informuje zpěvák v refrénu skladby Lord Of Chaos o neutěšitelném stavu světa. Muzika šlape kupředu a ústřední riff se monotónně opakuje.

Následující Total, která svým valivým rytmem připomene tvorbu kapely z 80. let, působí klidněji, ale jen do té doby, než v refrénu nastoupí metalově přitvrzené kytary a vy cítíte tu obrovskou sílu, která se na vás valí z repráků.

Zbylé dvě skladby známe z alba Pylon, nicméně ve zremixované podobě mění svou charakteristiku a stojí tak znovu za pozornost. Big Buzz se svými beaty a synťáky chytla taneční nádech a opět oživuje osmdesátky. Specialistou na remixy byl vždy baskytarista Youth, který se už v počátcích kapely s chutí pouštěl do dubových verzí jejích písní. Z post-punkové Delete (zde jako Delete In Dub) se tak stala ostrá klubová elektro skladba s nepostradatelnými dubovými prvky jako je echo či delay. 

Co na desce oceníte jako muzikanti?

V 80. letech probíhala studená válka a jaderná katastrofa byla na spadnutí, dnes to ve světě nevypadá o moc líp  i nadále zůstává šíleným místem. Stejně tak Killing Joke neztratili ani po čtyřiceti letech nic ze své síly. Jejich tvorba je stále úderná a dostatečně experimentální a pánové ani na moment nepůsobí komicky. Snad konec světa, který Coleman předvídá, v nejbližších letech nenastane a my se dočkáme dalšího plnohodnotného alba Killing Joke. Tato ochutnávka nového materiálu na něj pěkně navnadila.

Killing Joke - Lord Of Chaos

Killing Joke  Lord Of Chaos EP

Spinefarm Records, 22 minut

80 %

Tagy Killing Joke recenze Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY