Přejít k hlavnímu obsahu
Kapesní ukulele ve srovnání s klasickým sopránovým ukulele.
Kapesní ukulele ve srovnání s klasickým sopránovým ukulele.
Honza Plíhal -

Jak se hraje na kapesní ukulele Iuke Picollo

Tak vida, picollo přeci jen existuje! V tomto případě jde o tzv. kapesní (pocket uke) nebo chcete-li sopranissimové ukulele, která jsou na trhu poměrně krátce. A jak se dá vytušit z jejich označení, jde o opravdu malé nástroje. Představte si nejmenší sopránové ukulele a ještě ho zmenšete. Že se na to nedá hrát? Ale dá… Pojďme se podívat jak.

Iuke Picollo je opravdu trochu nástroj-kuriozita a rozhodně se nehodí pro všechny. Jak už jsem předeslal, je to opravdový prcek – délka celého nástroje se zastavila už na čtyřiceti centimetrech, hmatník je u nultého pražce široký tři centimetry a první pražce se pyšní šířkou jeden a půl centimetru (což je v obou případech zhruba o půl centimetru méně než u sopránového ukulele). Pokud máte širší prsty, nejspíš s ním velkou parádu neuděláte. Výzva to je však i pro všechny ostatní.

Při troše cviku lze celkem pohodlně zahrát základní akordy na prvních pražcích, problém ale nastává v momentě, kdy chcete použít všechny čtyři prsty zároveň, případně zapojit akord s baré – v těchto případech už hmatník klade prstům poměrně velké pasti a vše za pátým pražcem, alespoň pro mě, byla konečná. Skvěle si tak Iuke dovedu představit například jako první nástroj pro malé děti. Ale nenechte se zmást. Hrát na takhle specifický nástroj je neskutečná zábava a určitě ho ocení i hráči z řad dospělých – na první pohled totiž zaujme nejen vzhledem, ale i zvukem.


Nejde totiž o žádnou hračku. Přední deska (spíš tedy destička) je z masivního cedru, strany a záda z mahagonové překližky. Hmatník je palisandrový. Díky uvedeným materiálům nabízí Iuke překvapivě konkrétní a relativně hlasitý zvuk (vzhledem k rozměrům). Ten je specifický i tím, že podle výrobce máte ukulele naladit o oktávu výš, než standardní sopráno, tedy: G5 C5 E5 A5. Čekejte tedy opravdu vysoké tóny, které pěkně zvoní.

Výhoda tohoto ladění je, že si můžete s většinou ostatních ukulelistů zahrát i bez transpozice a harmonicky tak obohatit zvuk. Na druhou stranu, struny už jsou při tomto ladění hodně napnuté a zvuk nástroje se tak lehce ztenčuje. Osobně jsem nejlepší výsledky zaznamenal v ladění D5 G4 B4 E5, kde spolu barva tónu a hlasitost nástroje příjemně korespondovaly.

Na barvě zvuku se podílejí i továrně natažené struny Aquila, které patří k tomu nejlepšímu, co si na ukulele můžete natáhnout. Tyto byly speciálně navrženy přímo pro Iuke a jde o typ New Nylgut 94U. Ze stránek výrobce jsem vyčetl, že můžete sehnat i variantu 95U, která umožňuje standardní ladění G4 C4 E4 A4, jako na sopránovém ukulele. Pokud byste je pořizovali, zakupte raději hned více kusů, přeci jen to není obvyklý sortiment a u řady prodejců můžete mít problém je sehnat. S natažením klasických soprano strun byste mohli mít vzhledem k šířce drážek na nultém pražci potíže.Jak bývá obvyklé, nástroj byl vyroben v Číně, kde ale v tomto případě odvedli dobrou práci a na pohled ani omak by vás nemělo nic zarazit. Vše je zabroušené a nikde ani stopa po kapajícím lepidle. Naopak, najdem pár sympatických detailů – například kobylku, která hezky schovává konce strun, ozdobně vyřezaný začátek krku nebo hlavu připomínající list. Ladící kolíky jsou umístěny nikoliv z boku ale na zadní straně hlavy a vzhledem k jejich rozmístění pravděpodobně zezačátku několikrát sáhnete vedle a začnete ladit jinou strunu. Ačkoliv jde o levné plasťáky, vytvářejí kolíky sympatický retro dojem, a ladění pěkně drží i když je to, vzhledem k tloušťce strun a jejich napnutí, kolikrát mikroskopická práce – otočíte, jak jste zvyklí, a rázem jste o čtyři tóny výš.

Součástí balení je i solidně se tvářící látkový gigbag a z krabice na mě vypadla i brožurka Jak se hraje na ukulele, plná základních historických a praktických informací, obsahující navíc pár základních akordů a tipů pro správné hraní. Nevím, jak vás, ale na mě tyhle maličkosti vždycky zaberou.

Abych to shrnul. Iuke Picollo krásně vypadá a nabídne specifický zvuk, který vás pravděpodobně zaujme, stejně jako vzhled nástroje. Je opravdu malé, takže budete chvilku muset zkoušet, jak ho vlastně držet. Pokud máte děti, klidně jim ho kupte, vzhledem k materiálům jde o plnohodnotný nástroj a můžete si ho od nich půjčovat i vy. Doporučil bych ho spíše jako zajímavé rozšíření ukulele parku, váš hlavní nástroj to pravděpodobně nebude. Ale na druhou stranu se vám pohodlně vejde i do batohu.

Tagy ukulele

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Honza Plíhal
Rozhovory přepisuju hrozně dlouho.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY