Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Ne, 14.02.2016 - 08:01

Hybridní Roland El Cajon EC-10 s třicítkou samplů

Využití cajonu už dávno překročilo hranice původní jihoamerické hudby, flamenca nebo rumby a typický zvuk této perkusivní bedýnky můžeme v současnosti slyšet na nahrávkách mnoha jazzových, folkových a fusion-rockových kapel. Firma Roland nyní přichází s novinkou El Cajon EC-10, která staví na klasickém konceptu cajonu, ale díky vestavěnému emulátoru a zesilovači zásadně rozšiřuje jeho zvukové možnosti.

Box o rozměrech cca 50x30x30 cm má základnu vyrobenou z MDF a dvouzónovou přední desku tvoří laminované pláty dřeva sapele, jenž je svými vlastnosti blízké mahagonu. Ve spodní části desky se nachází bassreflex a koaxiální reproduktor o průměru 16 cm napojený na zesilovač s výkonem 3W. Emulační jednotka nabízí zvuky tradičních perkusivních nástrojů jako je např. tamburina a shaker, akustický snare, elektronické zvuky i paletu efektů.

Zvuková banka obsahuje celkem 30 různých samplů rozdělených do 3 skupin (Cajon: 10, Percussion: 10, SFX: 10), ze kterých vybíráme patřičný preset pomocí čtveřice tlačítek (2x Sound Group Select a 2x Kit Number Select), jenž jsou společně s indikačními diodami umístěny na horním panelu kabinetu. Ovládání zahrnuje také nastavení rychlosti náběhu zvuku (Threshold) a funkci Mute.

Na zadní straně najdeme plastové ucho a panel s potenciometrem hlasitosti, výstupním jackem, stereo vstupem Mix In s citlivostí -10 dB, ovladačem Trigger Balance pro nastavení senzoru (plocha/hrana) a síťovým spínačem. Cajon lze napájet AC adapterem (DC 5.7 V) nebo šesti kulatými AA bateriemi. Alkalické články vydrží dodávat zařízení dostatek energie po dobu 6 až 12 hodin podle způsobu využití a nastavené hlasitosti zesilovače.

Roland El Cajon EC-10 se na českém trhu objeví pravděpodobně na začátku března a předpokládaná cena se bude pohybovat okolo 11 500 Kč. Pokud hrajete na cajon a chcete se nechat inspirovat novými zvuky, tak hybridní model kombinující akustickou klasiku s elektronikou vyzkoušejte.

Tagy Roland
Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY