Přejít k hlavnímu obsahu
Zdroj: pinterest.com
Jan Hamerský -

Gibson SG Faded 2018 Worn Bourbon: solidní kytara do boje

Než se dostaneme na kobylku letošním esgéčkům od Gibsona, ještě si proklepneme loňský kousek, ekonomický Gibson SG Faded 2018 Worn Bourbon. Kytara očesaná na naprosté minimum se totiž může pochlubit velmi zajímavými užitnými vlastnostmi.

Kobylku Tune-O-Matic už jste viděli mockrát. Obdobně krk má vcelku standardní gibsonovskou menzuru 629 milimetrů a rádius dvanáct palců. Zpozornět byste měli až u zabijácky zúženého profilu Slip Taper a pražců s kryogenicky čtyřikrát prodlouženou životností. Zvláště vy, chvátají kvapníci, co nemají chvíli klid, i vy, rozvážní bluesmani. Obojímu, shreddingu i nekonečným lickům, jde totiž nástroj vyloženě na ruku. Dávejte ale dobrý pozor, jaký kus do ní zrovna vezmete. Testovaný totiž trpěl na častou vadu lehkých esgéček – byl trochu padlý na hlavu.

Precizně přilepenému krku navzdory, zploštělé mahagonové tělo, kterým struny (jak jinak) vůbec neprocházejí, způsobuje i jiné pro tyto kytary naprosto typické vlastnosti. Ostré vyšší středy za cenu úsečného sustainu a nevýrazných basů. Ze dřeva je sice díky tenké vrstvě prodyšného nitrolaku slyšet docela dost. Zásluhou továrních humbuckerům 490T a 490R s charakterem, blížícím se klasickým PAF z 60. let, ale z aparátu polezou hlavně delikátní středy. Pesimista bude brblat, k čemu ty kolíky jsou, když je nemá cenu stáčet doleva. Optimista ocení, že se uslyší i v sebevětším randálu a realista jenom pokrčí rameny a procedí: „Prostě esgéčko.“

Cena pohybující se kolem osmnácti tisíc korun znamená pouze to, že nástroj nenese žádnou zbytečnou zátěž. Samozřejmě byste mohli investovat do jiných snímačů nebo pohlednějších kolíků. Jenže to je asi tak všechno, co by se na tomto časem prověřeném minimalistickém designu dalo vylepšit. Kromě toho, tohle není kytara do sbírky nebo nad krb, ale do vyloženě bojových podmínek.

Tagy Gibson Gibson SG Gibson SG Faded 2018 Worn Bourbon

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY