Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Ne, 30.06.2019 - 00:01

Gibson Lee Roy Parnell '59 Les Paul Standard Abilene Sunset Burst

V roce 2012 uvedl Gibson na trh speciální verzi modelu '57 GoldTop navrženého podle specifikací kytaristy Lee Roye Parnella. Podpisová série se na pultech obchodů dlouho neohřála a z velké části skončila jako součást sběratelských kolekcí. Podobný osud zřejmě čeká i letošní limitovanou edici Gibson Lee Roy Parnell '59 Les Paul Standard Abilene Sunset Burst, jejíž výrobu si opět vzal na starost firemní Custom Shop.

Masiv korpusu z jednoho kusu výběrového lehkého mahagonu doplňuje ručně opracovaný bombírovaný top ze dvou plátů fládrovaného javoru a stejně jako u předchozího Parnellova modelu byly zmenšeny rozměry otvorů pro snímače (tzv. Big Block), takže tělo disponuje větší porcí materiálu, což podle Parnella přispívá k objemnějšímu tónu a jeho potřebné průraznosti.

Lepený mahagonový krk s unikátním profilem Lee Roy Parnell Custom '59 nese hmatník z indického palisandru o radiusu 12 palců s 22 středně silnými pražci Authentic Medium-Jumbo, lichoběžníkové značky z celulózy a nylonový nultý pražec široký 42.8 mm.

Signál přenáší krkový humbucker Gibson Classic 57 kombinovaný s kobylkovou variantou Classic Plus se silnějším výstupem a ovládání s nově koncipovaným zapojením VTC (Vintage Tone Circuit) sestává z třípolohového páčkového switche, potenciometrů samostatných hlasitostí a tónových clon (CTS, 500 kOhm), u kterých byly použity svitkové olejové kondenzátory vyráběné podle původní receptury.

Struny kotví v lehkém hliníkovém struníku stopbar doplněného pevnou kobylkou typu tune-o-matic ABR a hlavice je osazena klasickými ladicími strojky Kluson Single Line s plastovými rondely. Gibson Lee Roy Parnell '59 Les Paul Standard v transparentním odstínu Abilene Sunset Burst, jenž dostal název podle Parnellova rodného města, bude vyroben v počtu pouhých 25 kusů. Evropské ceny se pohybují okolo 6 900 eur včetně pevného pouzdra Lifton, nenamontovaného akrylátového pickguardu, certifikace a dalších doplňků.

Tagy Gibson Gibson Lee Roy Parnell '59 Les Paul Standard Abilene Sunset Burst
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY