Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Flyingy Gibson Master Artisan Collection Leo Scala Super '58

Kolekce Master Artisan představuje spolupráci mezi Gibson Custom Shopem a vybranými kytaráři z celého světa. Leo Scala, zakladatel kalifornské butikové firmy Scala Guitars, si za tři desetiletí své kariéry získal pověst špičkového výrobce nástrojů, což Gibson přivedlo k tomu, aby Scalu přizval k vývoji a stavbě deseti jedinečných relic modelů Flying V zahrnutých do nové série Master Artisan s označením Leo Scala Super '58.

Ačkoli Scalovy kytary působí vizuálně jako sochy, vzhled pro něj nikdy není tím nejdůležitějším. „Vždycky je to zvuk,“ říká. „Může být extrémně honosná, ale když ji vezmete do ruky a ona neudělá to svoje, tak jste právě přišli o celý smysl. Není to umění, které by mělo viset na zdi, je to hrající umělecké dílo.“

Jak název této nástrojové řady napovídá, všechny Flyingy jsou inspirovány vintage modely z roku 1958 – tomu odpovídají korpusy z masivní a dnes velmi ceněné koriny, krky lepené k tělu přes dlouhý čep (tzv. long tenon), hmatníky z vyhledávaného brazilského palisandru a další konstrukční prvky včetně ručně nanášeného finálního laku.

Stejné je i ukotvení strun skrz tělo, šípovitá kovová destička kryjící šachty strun, pevná kobylka typu tune-o-matic s mosaznými stavěcími šrouby (nebo vibrato Bigsby) a klasické ladicí strojky Kluson s plastovými rondely. Kytary využívají jeden zakázkový kobylkový humbucker Retrophonic a elektroniku ve stylu padesátých let, tvořenou potenciometry hlasitosti a tónové clony s kondenzátory Bumble Bee.

Devět kousků je rozděleno do edicí Classic, Hybrid a 777, z nichž každou tvoří tři varianty v provedení Black, White a Custom Version. Desátý exemplář s označením The Seraph se odlišuje použitím tmavší koriny, duálním pickguardem s rytinou loga vozů Pontiac z třicátých let, grafikou na zadní straně těla a dalšími designovými prvky.

Tentokrát je model vybaven zlatým patinovaným vibratem Bigsby B7 uchyceným na ocelovém segmentu mezi korpusovými křídly, kobylkou tune-o-matic Schaller Roller, stylovými krytkami trojice potenciometrů, speciálním humbuckerem a páčkovým rozepínáním cívek.

Ke kytarám Gibson Master Artisan Collection Leo Scala Super '58 je dodáváno semišové custom pouzdro vycházející ze standardního V kufru, který Leo rozebral, ručně upravil a osadil plyšovým polstrováním v rubínově červené barvě. Nechybí certifikace a také plechová krabička na bonbony ve tvaru hlavice Flyingu V.

Tagy Gibson Gibson Master Artisan Collection Leo Scala Super '58

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY