Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley -

ESP LTD Sparrowhawk: dravec se zvukem jako břitva

Krahujec obecný je jedním z nejrozšířenějších evropských dravců. Bill Kelliher je již sedmnáctým rokem členem metalových dravců Mastodon. A jak to spolu souvisí? Jednoduše... ESP LTD Sparrowhawk (krahujec), je Kelliherův signovaný model kytary.

Jak to vypadá?

Ačkoliv je kytarista Bill Kelliher od pohledu drsný chlapík, jeho signature model kytary nijak zvlášť drsně nevyhlíží. Od značky ESP (potažmo LTD) jsme také zvyklí vídat spíše kytary ostřejších tvarů než jaké má Sparrowhawk. Neobvyklý tvar kytary z ní ale na druhou stranu činí věc nepřehlédnutelnou a lehce identifikovatelnou. A to se také počítá.

Tvarově se kytara nejvíce podobá reverzně obráceným modelům Gibson Firebird (konkrétně modelům Firebird X nebo Firebird Zero). Její tělo je vyrobeno z mahagonu, ke kterému je přilepena vrchní javorová dýha. Kytara má průběžný mahagonový krk, který zaručuje lepší přenos rezonancí a dlouhý sustain. Hmatník je z ebenu a nese dvadvacet pražců typu Extra Jumbo. Pro lepší orientaci na hmatníku slouží velké bloky z umělé perleti (jako např. u kytar Gibson Les Paul Custom). Zamykatelné mechaniky jsou firemní, fungují bezproblémově a spolehlivě drží ladění. Kobylka typu tune-o-matic je pevná, struník TonePros rovněž. Veškerý hardware je ve zlatém provedení, což působí ve spojení se zelenočernou, saténovou povrchovou úpravou kytary, velice elegantně.

Snímače jsou rovněž signované Billem Kelliherem a jedná se o dvojici pasivních humbuckerů Lace Sensor Divinator. K jejich ovládání slouží třípolohový přepínač a dvojice potenciometrů Volume a Tone, přičemž oba potenciometry jsou vybaveny funkcí push/pull, umožňující rozepnutí cívek u obou humbuckerů a docílit tak zvuku snímačů single coil. Před poškrábáním trsátkem pak kytaru chrání černý, plastový pickguard.

Nástroj sice pochází z asijské produkce, nicméně je velmi dobře a pečlivě zpracován a je vidět, že ESP si i u své "lacinější" produkce pod značkou LTD kvalitu pečlivě hlídá. Navíc tento nástroj nepatří právě mezi laciné kousky, a tudíž by u něj kvalita měla být samozřejmostí. A také tomu tak skutečně je. Pojďme na zvuk.


Jak to hraje?

I přes svůj neobvyklý tvar je kytara vcelku dobře vyvážená a hra na ni je veskrze pohodlná a příjemná. Jako velké plus hodnotím i to, že kytara je přímo z továrny dobře seřízená a že ji opravdu stačilo jen naladit a začít hrát. Již při hře "nasucho" zní kytara poměrně hlasitě a barevně, což člověka hned naláká zjistit, co dokáže po zapojení do zesilovače. Nejprve jsem snímače ponechal zapojené coby humbuckery a čistý zvuk mě sice vyloženě nezklamal, ale upřímně řečeno, ani příliš nenadchnul. Zvláště u krkového snímače mi přišel lehce "zahuhlaný" a celkově mi u něj chyběl určitý charakter. Zkusil jsem tedy rozepnout cívky u o obou snímačů a ...světe div se! Čistý zvuk se podstatně vylepšil, projasnil, stal se barevnější a pokud by mi tahle kytara říkala pane, určitě bych na čistý zvuk používal jen rozepnuté cívky. A dost možná, že to takhle zamýšlel i Bill.

Zkreslený zvuk rovněž zkouším nejprve se dvěma humbuckery. A tady je situace zcela jiná. Od lehkého crunche po hi-gain se snímače chovají přímo ukázkově. Kobylkový snímač je nadupaný a agresivní, charakterově se trochu podobá pasivním snímačům EMG. S naplno vytočeným gainem a vykuchanými středy je to fakt maso, co vás dokáže sestřelit z pódia. Snímač u krku je kulatější a zpěvnější a díky dlouhému sustainu nástroje, ideální na melodická sóla. I u zkresleného zvuku jsem samozřejmě vyzkoušel možnost rozepnutí cívek a byl jsem příjemně překvapen. Zvuk by se perfektně hodil pro bluesové či bluesrockové hraní, což tento nástroj činí hodně univerzální. Pokud chcete fanouškům nekompromisně "sekat hlavy" nabušenými riffy, kytara vám to umožní, chcete-li jít ale trochu více po tónu a hrát si s barvami, krahujec vám to dopřeje rovněž.

Závěr

Tahle kytara zdaleka není určena jen příznivcům Billa Kellihera nebo kapely Mastodon. Určitě má co nabídnout všem hráčům, kteří hledají poctivě zpracovaný nástroj se skvělým zvukem, který se neztratí v hutných metalových riffech, ani v melodických linkách. Bonusem navíc pak může být neotřelý vzhled nástroje. Cena lehce přesahující třicet osm tisíc není zrovna malá, ale jak už jsem uvedl, dostáváte za ní skvěle zpracovaný a znějící nástroj. A pokud vás jednou tenhle "dravec" chytí do svých spárů, těžko se vymanit.

Tagy LTD Bill Kelliher Sparrowhawk LTD Mastodon BIll Kelliher

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY