Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley -

ESP LTD EC-401: ani ostré rohy nezakryjí její vřelost

Nenechte se zmást její andělsky bílou beránčí barvou ani ladnými tvary. Proklatě ostrý roh a nadupané aktivní snímače kytarovou fešandu ESP LTD EC-401 OW předurčují spíše k tvrdším žánrům. Má ovšem i další vlastnosti: méně ostrý tón jí dodává vřelost a větší zpěvnost tónu.

Jak to vypadá?

Předobraz této kytary se nedá zapřít a výrobce se o to ani nesnaží. Má klasický tvar alá Gibson Les Paul, jen s nepatrně modifikovaným tělem a hlavou. Nejviditelnějším rozdílem je především dvouoktávový krk (24 pražců) a ovládání jen třemi potenciometry. Co je naopak s předlohou totožné, je lepený krk, bombírovaná vrchní deska a dvojice snímačů typu humbucker.

V případě této kytary se jedná o snímače aktivní, konkrétně o model EMG 81 u kobylky a EMG 60 u krku. Přepínání snímačů se děje klasicky, třípolohovým přepínačem, umístěným tam, kde jsme u kytar typu Les Paul zvyklí. Co se týče materiálů, použitých na stavbu této kytary, jsou následující: tělo – mahagon, krk – mahagon, hmatník – palisandr.

Struny jsou na jedné straně uchyceny v mechanikách Grover a na straně druhé přecházejí přes struník typu Tune-o-matic do pevného struníku, jaký jsme rovněž zvyklí vídat zejména na kytarách Les Paul. Potenciometry na kytaře jsou v konfiguraci Volume – Volume – Tone, tedy samostatná hlasitost pro každý snímač a společná tónová clona.

Kytara díky své povrchové úpravě Olympic White a černěnému, poniklovanému hardwaru působí elegantním a zároveň poctivým, odolným dojmem. Bílá barva může v někom vzbuzovat i dojem určité jemnosti a křehkosti, ale zvukově bude tahle "holka" asi trochu jinde. Pojďme ji tedy provětrat struny...


Jak to hraje?

Jak jsem již uvedl, už aktivní snímače tak trochu předurčují, kde tahle kytara bude tzv. "doma" a které styly jí budou asi sedět nejvíce. Realita ale nakonec ukázala, že to tak úplně jednoznačné a jednoduché nebude.

Kobylkový snímač EMG 81 hraje přesně tak, jak se od něj očekává – a přímo vybízí k razantním, pořádně hutným a zkresleným beglajtům s velkou mírou středů. Na druhou stranu ovšem nezní až tak jedovatě, jak tomu občas u tohoto typu snímačů bývá. Naopak je dost dobře použitelný i na čisté zvuky, kde překvapí slušnou dynamikou a pevností tónu.

Co se týče snímače u krku EMG 60, ten mě osobně oslovil ještě více než snímač kobylkový. Nabízí nádherně barevné, frekvenčně vyvážené čisté zvuky a příjemné basy. To vše se ještě znásobí při použití lehce nakresleného či klidně i hardrockově zkresleného zvuku.

Díky tomu, že tělo kytary je komplet z mahagonu a chybí zde javorový top (známý z Les Paulů), je zvuk odlišný od své předlohy. Vzhledem k tomu, že kytara bude ale přeci jen více využívána v tvrdších stylech, je to ale spíše výhodou. Kytara má díky tomu vřelejší a ne tak ostrý tón, což ji i při maximálním zkreslení dodává na konkrétnosti a větší zpěvnosti tónu.

Co se techniky týče, tak jsem nezjistil žádný zásadní problém, vše funguje jak má a vzhledem k použitému hardwaru a vůbec celkovému poctivému zpracování kytary asi i dlouho fungovat bude.


Závěr

Ačkoliv je značka LTD považována jen za jakousi levnější variantou špičkových kytar ESP, v tomto případě to rozhodně neznamená, že je kytara horší. Za cenu lehce převyšující 23 tisíc představuje nástroj na slušné, takřka profesionální úrovni, který výborně poslouží nejen jako kvalitní záložní nástroj k případnému originálu – ale obstojí i jako nástroj hlavní.

Pokud příliš nehledíte na logo na hlavě nástroje a jdete hlavně po zvuku, tak tenhle „pekelný andílek“ vám rozhodně ostudu neudělá…

Tagy ESP

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY