Přejít k hlavnímu obsahu
 „Jde mi to z monitoru jako přes deku,“ mohl by říct Frank Sinatra. Masku dostal díky kapwing.com
„Jde mi to z monitoru jako přes deku,“ mohl by říct Frank Sinatra. Masku dostal díky kapwing.com
Honza Hrbek -

Do školy ne „hurá“, ale opatrně

Ve stínu covidových opatření začíná školní rok. Aniž bychom měli tendenci se vyjadřovat ke konspirátorům, podle kterých je celá pandemie jen lží s cílem zotročit lidstvo, nebo do tohoto článku tahali politiku, pojďme si říct, jak se na obnovení vyučování dívají hudební školy a jak se k němu můžete postavit vy.

Současná situace se dá popsat jako nadějná. Poslední rozhodnutí zrušilo roušky ve školách a počítá s výukou. „Všichni učitelé chtějí učit, žáci chtějí docházet na hodiny, takže plánujeme pokračovat v co možná normálním stylu,“ říká Bára Dvořáková, ředitelka soukromé školy Wunderbaro v Praze s tím, že však hledí na bezpečnost. „Kromě toho, že dezinfekci a rukavice máme ve škole už od jara, jsem na nový školní rok do všech tříd objednala dělící plexiskla,“ popisuje přípravy na začátek výuky.

Optimismus jen s mírou

V tuto chvíli je těžko říct, jak dlouho současný učitelský optimismus vydrží. V mnoha zahraničních státech bylo nutné školy opět zavřít. Zkušenost z první vlny sice pomáhá, ale zároveň jasně říká, že se nedá spoléhat na bezproblémové dokončení školního roku. „Už dříve jsem bezpečnost žáků i učitelů řešila na speciální COVID lince, která zafungovala perfektně, pán byl velmi ochotný a objasnil mi pravidla pro výuku,“ říká Bára. „Podle těch mohla výuka probíhat bez roušek, ale žáci je museli nasadit při opuštění učebny. Nyní platí, že nemusí mít roušky ani ve společných prostorách, i když to se dost možná během pár týdnů výuky změní,“ dodává. Roušky by totiž neovlivnily žáky kytary nebo malé houslisty, ale škola zpěvu by samozřejmě ztrácela na účinku a výuku dechových nástrojů by znemožnila.

Opatrnost na obou stranách

Pro soukromníky je současná situace nejspíš těžší než pro školy státní. Bez peněz žáků jsou provozní náklady dlouhodobě neudržitelné, nemluvě o příjmech učitelů. Proto je nutné udržovat zodpovědný přístup a brát ohledy na zdraví a živobytí ostatních, i když to pro rodiče, žáky nebo samotné lektory znamená kompromisy, nebo přímo nepohodlí. „Na jaře jsem musela rodičům zakázat, aby na děti čekali ve škole. Nyní je to zase dovolené, ale uvidíme, jak dlouho tento stav vydrží,“ uzavírá Bára.

Zodpovědnost je tedy nejen na škole, aby vytvořila podmínky, ale i na žácích, respektive rodičích, aby snahu udržet výuku respektovali a zbytečně neriskovali. Co můžete dělat? Není to nijak komplikované, platí stejná pravidla jako jinde. Dodržujte nařízení vlády, i pokud s nimi třeba nesouhlasíte – lepší nemáme, dbejte na přísnou hygienu a pokud zaznamenáte jakýkoliv sebeslabší příznak choroby, neriskujte její šíření na další lidi. Bližší informace a důležité kontakty najdete na speciálním webu Ministerstva Zdravotnictví ČR. Nebojte se ptát nejen na speciálních COVID linkách, na opatření a doporučení pro studenty se můžete ptát i školy nebo učitele. S trochou štěstí a ohleduplností na obou stranách dotáhneme nový školní rok ke zdárnému červnovému konci. V opačném případě budou děti brzy zase doma a jediná možná forma výuky bude přes videohovor, což je sice náhrada zajímavá, ale zejména pro mladší žactvo nedostatečná.

Tagy Virtuoz v zácviku koronavirus

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Honza Hrbek
Vždycky jsem miloval muziku. A živý nástroje.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY