Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley -

Cort X500 OPTG: trumfové eso v rukávu

Značka Cort je obecně vnímána spíše jako výrobce levných až low-endových nástrojů pro začínající a amatérské hráče. Nejvyšší řada superstratů X500 ovšem v pohodě uspokojí i mnohem náročnější hráče.

Jak to vypadá?

Cort X500 OPTG je superstrat se vším co k tomu patří. Tedy tělo s patřičně ostrými rohy, nebezpečně nabroušená hlava, rychlý a pohodlný průběžný krk s tlustými pražci, dvojice aktivních humbuckerů a tremolo typu Floyd Rose se zámky.

A teď trochu podrobněji. Tělo je vyrobeno z bahenního jasanu a nese povrchovou úpravu Open-pore, která umožňuje dřevu přirozeněji rezonovat a dýchat. Navíc zde více vynikne i pěkná kresba samotného dřeva, které je mořeno do působivé šedohnědé barvy. Průběžný krk je složený z pěti kusů v kombinaci javoru a dřeva panga panga, což je východoafrická dřevina, barvou i vlastnostmi podobná čím dál dražšímu a vzácnějšímu ebenu. Podobně složené krky můžeme vídat například u luxusní řady Prestige od firmy Ibanez. Co se týče hmatníku, tak tady se již jedná o čistý eben a vyjma čtyřiadvaceti perfektně osazených a začištěných jumbo pražců na něm nenalezneme pražádné vykládání. K usnadnění orientace na hmatníku nám musí postačit drobné černé tečky umístěné na horní straně v bílém olemování hmatníku. To celé, spolu s černě chromovaným hardwarem dává kytaře punc elegance a známku profesionality.

Kytara je osazena dvouzvratným tremolem Floyd Rose Special, ke kterému přirozeně patří i zámky na opačné straně krku a firemní mechaniky Cort. Ty podle mne představují největší slabinu tohoto nástroje. Ne, že by fungovaly špatně, ale kdyby výrobce vsadil na značkové, chybělo by kytaře k dokonalosti asi už jen opravdu málo. Ale po celou dobu, co jsem měl kytaru k dispozici, se mechaniky chovaly „vzorně“ a zámky taktéž, tak nezbývá než doufat, že jim to hodně dlouho vydrží.

Snímače jsou jak jsem se již zmínil aktivní a jedná se oblíbenou kombinaci EMG 60 (krk) a EMG 81 (kobylka). K jejich ovládání slouží dvojice potenciometrů Volume a Tone a třípolohový přepínač.

Už svým vzezřením dává kytara tušit, ve kterých hudebních žánrech se bude cítit jako štika ve vodě. Nezbývá, než to prověřit v praxi.


Jak to hraje?

Již při hře na sucho o sobě dává vědět průchozí krk, kytara hraje neuvěřitelně hlasitě a má krásně dlouhý sustain. Díky jasanovému tělu je poměrně lehká, ale masivní blok tremola a šachta na baterii jí na váze trochu přidávají, a tak kytara nikam nepřepadává a hraje se na ní pohodlně ve stoje, v sedě, ba i v leže. Z továrny přišla celkem dobře seřízená, stačilo jen doladit pár spíše individuálních maličkostí a píchnout kytaru do zesilovače. Zvolil jsem 40W lampového plnokrevníka Marshall DSL a tohle spojení si náramně rozumělo. Nejsem velkým vyznavačem aktivních snímačů, protože nemám moc rád, když vám kytara dá všechno tak trochu „zadarmo“, ale to je samozřejmě jen můj, čistě subjektivní názor, snažil jsem se k němu v průběhu testu nepřihlížet...

Čistý zvuk je možná až trochu sterilně čistý, ale s ušlechtilým charakterem. Snímač u kobylky je patřičně ostrý, silný, ale stále si zachovává určitý zvonivý charakter, krkový snímač má kulatý, ale dostatečně konkrétní charakter s čitelnými basy. Při zapojení obou snímačů najednou se jejich zvuk vzájemně nemaže, ale naopak se spolu hezky pojí.

Zkreslený zvuk je pak kapitola sama pro sebe. Silný výstupní signál snímačů se tlačí ven již při lehkém crunchi a s narůstajícím zkreslením se ozývají pekelně nabroušené středy. Kdo má rád napískávané flažolety ala Zakk Wylde, přijde si u téhle kytary na své. Nelezou sice z kytary tak snadno jako např. u signature modelů „pana divokého“, ale paradoxně to lze přičíst k dobru kytary. Musíte se s kytarou o ten správný tón přeci jen alespoň trochu poprat. Riffová hra je s touhle kytarou vyložená hračka a bude vás dlouho bavit. Basové frekvence příjemně tlačí a v kombinaci s ostrými středy a kultivovanými výškami tvoří skvěle znějící zvukový komplex, který využijete zejména ve tvrdších žánrech.

Co se týče tremola, nebál jsem se s ním ani vehementně zalomcovat a ladění se nehlo. A vůbec, celkově se nemusíte bát do téhle kytary pořádně opřít. Žádné pazvuky, žádné drnčení, žádné rozladění...

Závěr

K dokonalosti této kytaře věru mnoho neschází. Skvěle vybraná kombinace kvalitního dřeva, solidního hardware a kvalitních snímačů spolu s prakticky bezchybným zpracováním, z ní spolu s příznivou cenou (cca 18 500 korun) dělají skutečné trumfové eso v rukávu všech hráčů tvrdšího nebo technicky zaměřeného ražení.

Tagy Cort Cort X500 OPTG

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY