Přejít k hlavnímu obsahu
Slováci měli melodický punk rock odjakživa v krvi | Foto: archiv BD
Slováci měli melodický punk rock odjakživa v krvi | Foto: archiv BD
Petr Adamík - Pá, 07.08.2020 - 12:00

Bratislavské dievčatá drží prapor slovenského punk rocku stále nahoře

Tato slovenská formace o sobě dala poprvé vědět svým debutem v roce 2017, nejedná se ale o žádné nováčky na hudební scéně. Bratislavské dievčatá tvoří kytarista a zpěvák Roman Klubal známý z Lord Alex, spolu s Mirem „Mikko“ Šimbochem a Mirem „Čupe“ Lederleitnerem, někdejší rytmickou sekcí Zóny A v nejlepším období kapely, tedy dříve, než se posléze stala (ze známých důvodů) karikaturou sebe sama. Slováci měli melodický punk rock odjakživa v krvi a tamější soubory si oproti těm tuzemským vždy uměly držet určitou úroveň. Chlapi, ehm tedy dievčatá, na tuto tradici úspěšně navazují. 

Deska se v podstatě nese ve stejném duchu jako prvotina, ale nic jiného by si asi fanoušci kapely nepřáli. Trio sází na to, co mu jde nejlépe. To jsou krátké, jednoduché písně, kdy v textech reflektují své vlastní životy, dění v bratislavských ulicích, mezilidské vztahy či různá přání a sny.

Písně jako Chcem, Málo nebo Prezident asi nejvíce evokují tvorbu bývalé kapely bubeníka a basáka, nejlepší momenty se ale nachází v neveselých, ostřejších skladbách. Takovou je třeba Make Up, kdy při nástupu basy s postupně přidávajícími se bicími a vazbící kytarou, začíná být člověku jasné, že si tihle tři pánové takříkajíc vzájemně sedli. Následující Noc s parádním kytarovým prvkem ve stylu Stevea Jonese nebo klidně i Johnnyho Thunderse tento pocit ještě umocní. 

Závěru pak vládnou hlavně dvě poměrně temné skladby Som rád a Konec. I když jsou texty někdy možná až infantilní (Jana), v tomhle případě to ve výsledku ani moc nevadí. Ono je to u punku melodičtějšího „sedmdesátkového“ střihu vlastně standard. 

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Bratislavské dievčatá si nepotrpí na moderní vymoženosti. Zde nenajdeme samply, Autotune apod. K tomu, aby to fungovalo tady stačí jen autenticita, upřímnost a láska k muzice.  Přítomní muzikanti se nikam neženou a už si nemusí nic dokazovat.  Že v punk rockové scéně platí za silné osobnosti, nám potvrdili už v minulosti. 

Bratislavské dievčatá

Bratislavské dievčatá – s/t

35 min., PHR Records

65 %  

Tagy Recenze alb Bratislavské dievčatá
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock & Pop, Rock & All, Rock History a nyní také Frontm...
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY