Přejít k hlavnímu obsahu
Nebojte se experimentovat s těmi nejpodivnějšími způsoby hraní na baskytaru. Vždy vám to rozšíří obzory a přijdete na nečekané souvislosti. | Foto: Enrique Cadena
Nebojte se experimentovat s těmi nejpodivnějšími způsoby hraní na baskytaru. Vždy vám to rozšíří obzory a přijdete na nečekané souvislosti. | Foto: Enrique Cadena
mbx -

Baskytarová posilovna #96: chvála podivných technik

Když člověk začíná hrát na baskytaru, chce se naučit všechno hned. Přirozeně hledá zkratky, pouští si videa se zaručenými tipy a triky, jak zvládnout elementární techniky v co nejkratším čase. Žádné noty, žádná nudná teorie či hodiny dřiny na nástroj. Máme pocit, že to nějak vymyslíme a očůráme, že budeme „smart“ a vynecháme „špinavou práci“.

Překvapivě tato metoda do určité míry docela funguje. Můžeme spoustu věcí vynechat a poměrně rychle se naučit hrát svoje oblíbené písničky. Problém ovšem nastane, když se do basy zamilujeme a začneme chtít jít doopravdy do hloubky a stát se plnohodnotným hudebníkem. A víte, co vám paradoxně může pomoci ušetřit čas? Prapodivné techniky hraní na baskytaru.

Věděli jste, že Geezer Butler z Black Sabath hraje při úhozu strun často zároveň ukazováčkem a prostředníčkem pravé ruky? Fieldy z Korn má zase unikátní perkusní styl hraní, který vypadá, jako když se snažíte polechtat obrovského psa, kterého držíte v náručí. Tim Commerford, John Paul Jones či věhlasný James Jamerson hrají skoro výhradně ukazováčkem pravé ruky. No, a mimozemšťan Ryan Martinie vás svým pojetím basových technik naprosto odzbrojí.

Když hrajete trsátkem, nebojte se úhozů jenom shora (downstrokes). Ano, není to úplně nejefektivnější technika, ale ten masivní a konzistentní tón za to stojí. Ví to jak John Moyer z Disturbed, tak i Adam Nolly Getgood z Periphery.

Zkombinovat trsátko a slap? Žádný problém pro Claye Gobera z Polyphie. 

A co takhle zkloubit bubny a basu? Nebo ještě lépe, rovnou hrát na basu jako na bubny. Mistr Tony Levin vám ukáže, jak na to.

Tohle je pouze malý výsek úžasných hráčů na baskytaru, kteří disponují opravdu prapodivnými technikami. Jenže díky tomu mají nezaměnitelný styl, tón a styl, který jen tak někdo nenapodobí. Triumvirát vlastností, které jsou nejenom vysoce ceněné v hudební branži, ale i u publika. Dáte jim cirkus i umění zároveň.

Začátky budou asi těžké a budete si často připadat, že objevujete Ameriku, nebo se ztratíte ve slepých uličkách bezbřehé kreativitty, ale věřte mi, vždy to za to stojí. Najděte si svojí divnou techniku a zkoušejte, co vaše basa zvládne. Uvidíte, že vás to zavede na místa, o kterých jste ani nevěděli, že jsou na mapě.

Tagy baskytarova posilovna lekce baskytary baskytara

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

mbx
Marek Bero
Autor série knih Baskytarová posilovna & Bass Gym 101, baskytarista, lektor, audio-vizuální manažer, hudební PR & manipulátor spodních frekvencí ve Velké Británii & Evropě. baskytarovaposilovna.cz
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY