Přejít k hlavnímu obsahu
Sekvencování je skvělá cvičební metoda nejenom pro hraní pentatonik. | Foto: David Rangel (Unsplash)
Sekvencování je skvělá cvičební metoda nejenom pro hraní pentatonik. | Foto: David Rangel (Unsplash)
mbx -

Baskytarová posilovna #92: sekvence v pentatonice

Některé pojmy hudebního jazyka znějí tak sofistikovaně a tajemně. Například sekvencování po čtyřech tónech v kombinaci 2 + 1 + 1, což je přesně popsané téma dnešního dílu Posilovny. O co se vlastně jedná? Pojďme se ponořit do Bb moll pentatonických sekvencí.

Začněme klasicky tónovým materiálem, který tvoří základ Bb moll pentatoniky:

Bb, Db, Eb, F, Ab

Spousta béček, že? Pro jazzmany velmi běžně používaná pentatonika, kterou uplatňují zejména při hraní bluesových forem v Bb. Pro rockery se jedná o trochu tajuplnou tóninu, jejíž tóny se špatně hledají na hmatníku a taky kdo si má sakra pamatovat všechna ta béčka v názvech, že?

Nicméně, rozhodně se vyplatí cvičit libovolný tónový materiál pokud ne ve všech dvanácti tóninách, tak alespoň ve třech či čtyřech dalších variantách. Nezůstavejte zaseknutí (zejména u pentatonik) na pohodlných E, A, D a G stupních. Nebojte se prozkoumat i všechny ty šedé zóny mezi značkami na hmatníku.

Naše dnešní cvičení je pouze výsek možností, kterými lze hrát Bb moll pentatoniku. Zaměřujeme se na hraní ve vyšších polohách (za dvanáctým pražcem), kdy začínáme na druhém stupni pentatoniky (tón Db hraný na G struně v 18.poloze). 

Hrajeme sekvenci 2 + 1 + 1, což znamená, že postupujeme po čtyřech tónech nahoru i dolů v pentatonice. Hrajeme dvakrát první tón sekvence, po němž následují další dva tóny z pentatoniky. A tuto logickou řadu poté aplikujeme na celou pentatoniku, kdy můžeme postupovat po hmatníku libovolným směrem. Je to skvělý způsob, jak vnímat sekvenční patterny. Můžeme si samozřejmě tuto sekvenci upravit podle sebe jinou kombinací postupu, a tím dostaneme další zajímavé varianty pro naše frázování v pentatonice.

Cvičte pomalu (druhá sekce ve videu výše), dbejte na plynulý a uvolněný pohyb po hmatníku a zkuste si cvičení rozšířit i na další pozice Bb moll pentatoniky na hmatníku. 

Pokud byste chtěli jít ještě více do hloubky a opravdu získat dokonalou znalost pentatonik a jejich využití, doporučuji knihu Baskytarová posilovna – 101 pentatonik pro vražedné vyhrávky.

Jedno ze cvičení v knize Baskytarová posilovna - 101 pentatonik pro vražedné vyhrávky.
Tagy baskytarova posilovna cvičení lekce baskytary lekce na YouTube lekce

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

mbx
Marek Bero
Autor série knih Baskytarová posilovna & Bass Gym 101, baskytarista, lektor, audio-vizuální manažer, hudební PR & manipulátor spodních frekvencí ve Velké Británii & Evropě. baskytarovaposilovna.cz
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY