Přejít k hlavnímu obsahu
Kombinaci základních tónů na E struně a tercií na G struně lze velmi efektivně využít i pro slapové linky | Foto: archiv Marka Bera
Kombinaci základních tónů na E struně a tercií na G struně lze velmi efektivně využít i pro slapové linky | Foto: archiv Marka Bera
mbx - Čt, 18.06.2020 - 08:00

Baskytarová posilovna #7: hrajeme akordy

Pamatujete na Stormzyho mega show na loňském Glastonbury? A jeho provedení nádherné balady Blinded By Your Grace? Tak to je inspirace dnešního dílu Posilovny, kdy si zahrajeme akordy z této úžasné skladby.

Forma, na které skladba stojí, je postavená na kolečku D-Em, G-Hm, A-Hm, G-A.

Zde je rozpis tónů, ze kterých se akordy skládají (postačí nám tři základní – tónika, tercie a kvinta):

D dur = D, F#, A 

E moll = E, G, H 

G dur = G, H, D 

Hm = H, D, F# 

A = A, C#, E

U baskytary je potřeba vzít v potaz, že akordy nejsou její primární funkcí, a proto, aby základní dur a moll akordy zněly příjemně a hlavně čitelně, je výhodné je osekat na nezbytný základ. V tomto případě hrajeme vždy na E struně základní tón a na G struně následuje malá (moll) nebo velká (dur) tercie, podle specifikace daného akordu v postupu.

V pravé ruce používáme palec a ukazováček. Aby nám tóny na E a G struně zazněly najednou, tak musíme hrát palcem seshora a ukazováčkem zespoda. Vlastně se snažíte jakoby zmáčknout E a G strunu k sobě, prsty vám tak slouznou po strunách a zazní krásný souzvuk základního tónu na E struně a tercie na G struně. Tento způsob hraní je populární u jazzových a gospel baskytaristů, u kterých jsem ho poprvé zaregistroval. Doporučuji zhlédnout některé z videí úžasného gospelového virtuóza Sharaye Reeda.

V levé ruce doporučuji hrát kombinací prostředníčku a prsteníčku. Je to moje osobní preference, ale zkuste si i další varianty jako – ukazováček & prostředníček, prsteníček & malíček nebo ukazováček & malíček. Docela gymnastika, ale určite užitečná záležitost, která rozvíjí flexibilitu vašich prstů. Jedním z mých oblíbených “posilovacích” cvičení je hraní chromatického postupu durových akordů – např. H, C, C#, C, kdy každý akord hraji jinou kombinací prstů levé ruky – 1&2, 2&3, 3&4 a 2&3. Výživná záležitost!

Dalším přinosem dnešní lekce s akordama je fakt, že kombinaci základních tónů na E struně a tercií na G struně lze velmi efektivně využít i pro slapové linky. Nahraďte tísíckrát omleté oktávy terciemi – a uvidíte jakým způsobem to oživí váš zvuk.

Tagy baskytarova posilovna
Marek Bero
Autor, baskytarista, lektor & manipulátor spodních frekvencí   http://baskytarovaposilovna.cz  
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY