
Album turecké elektroničky Sinemis má podobu tryzny za rodnou zemi
Druhé řadové album Farewell od turecké hudebnice Sinemis představuje silné a osobní vyjádření prostřednictvím elektronické hudby. Devastující zemětřesení z roku 2022 a následné potírání demokratických proudů v rodné zemi byly impulzy, které zformovaly na jednu stranu ambientně temné, na druhou stranu odhodlaně energické instrumentální album.
Sine Buyuka, známá pod uměleckým jménem Sinemis, je turecká producentka a zakladatelka labelu Injazero Records. Před přesunem do Londýna v roce 2012 působila v Istanbulu jako kulturní novinářka a moderátorka. V Londýně získala magisterský titul v oboru kompozice elektronické hudby na Guildhall School of Music & Drama, kde je v současné době odbornou asistentkou. Vedle toho moderuje měsíční rozhlasový pořad na artové stanici Resonance Extra. Před třemi roky debutovala kolekcí Dua, ve které svou elektronickou tvorbu nechala napustit prvky sufijské hudby a osobními zkušeností s tureckou mystikou. V letošním roce navazuje na předchozí tvorbu výrazně angažovanější kolekcí nazvanou Farewell.
Sine Buyuka potřebuje ke své tvorbě silné impulzy. U tři roky starého debutu to byla život ohrožující nemoc, která jí zprostředkovala intenzivní čas prožitý v rodném Turecku. Letošní album mají na svědomí další výrazné momenty, které ale tentokrát mají celospolečenský dopad. Výchozím bodem bylo devastující zemětřesení, které postihlo Turecko a Sýrii v roce 2022. Šok z přírodní pohromy pak násobila reakce vlády, kterou mnozí popsali jako „v lepším případě nekompetentní, v horším případě zlomyslnou“. „Byl to osud, byla to Boží vůle,“ bylo tureckému lidu řečeno s tím, že úmyslně ignoroval milosti udělené vládou. Ta skrze dotace spřízněným stavebním firmám stavěla nestabilní stavby.
Zlost naplňuje skladba It's Not Fate, It's You (česky Nebyl to osud, byli jste to vy), které se ale postupně přelévají z agresivní polohy, do pozice vzdoru (Us vs. Them), nervózního očekávání (Storm Before the Calm) až rezignace (Exit Democracy, How to Lose a Country). Hudební výpověď nazvaná Farewell má přesto záblesky naděje, ke který se lze upnout.
Co na desce oceníte jako muzikanti?
Hudebně se Farewell pohybuje na pomezí ambientu, techna a atmosférické, experimentální elektroniky. Skladby kombinují tradiční turecké melodie s moderními elektronickými prvky. Úvod desky ve skladbě It's Not Fate, It's You převádí hmatatelnou úzkost do pomalu koncentrované směsi semimodulárních syntezátorů, industriálních efektů a padů. Exit Democracy je melodicky minimalistickou tapisérií, ve které se vystřídají statické syntezátorové plochy, bublavé sekvencerové linky i rozsekaná rytmika. Oproti tomu Dua II už názvem navazuje na předchozí album a využívá hypnotické rytmy inspirované sufijskou tradicí.
Okamžiky bezeslovného očekávání s těkavými momenty, rozkročené mezi ambientním bezčasím a impulzivním, rytmicky bohatým konáním, jsou naplněné silnými emocemi. Je to tanec mezi hněvem a smutkem, nostalgií a nadějí. Rekviem nejen za životy ztracené během ničivého zemětřesení před třemi roky, ale i za erozi demokratické duše národa. Přesto na albu najdeme momenty, kdy hudba vytahuje z minulosti záblesky naděje, a mezi řádky tak naznačuje, že to, co kdysi bylo, se jednou může vrátit.
Sinemis – Farewell
Injazero rec. 2025; 00:35:30
80 %
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.