Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Út, 14.05.2019 - 12:00

5 pozic mikrofonu pro snímání kytarového boxu

Pokud se začínající kytarista nerozhodne jít cestou modelingových presetů, IR impulsů nebo hardwarových speaker simulatorů, měl by mít na paměti, že kromě řetězce kytara -> efekty -> aparát -> kabinet mluví do studiového či koncertního zvuku nástroje také typ a umístění mikrofonu před boxem. Při změně jeho polohy se samozřejmě mění dominantní frekvence, což má zásadní dopad na výsledný sound.

Jak si s touto situací poradit demonstruje přiložené video s ukázkami 4 základních pozic mikrofonu plus méně častého náběru signálu ze zadní strany otevřeného boxu nebo komba a různých kombinací (více stop) těchto způsobů snímání. K testu sloužil 1x12 box s čelně usazeným reproduktorem Eminence Legend V128 a dynamický hyperkardioidní mikrofon Audio-Technica (ATM650).

Samotná zvuková ukázka, která danou problematiku může osvětlit i méně zkušeným uživatelům různých aplikací vybavených pokročilejšími speaker simulatory, začíná v čase 1:42 min.

Tagy studio snímání kytarového boxu
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY