Přejít k hlavnímu obsahu
„Text písně je založen na našem společném černohumorném nápadu, že nej(eko)logičtější cestou k záchraně planety by bylo, kdyby se lidé znovu začali pojídat navzájem,“ říká Matěj Heinzl z Tygroo. | Foto: facebook kapely
„Text písně je založen na našem společném černohumorném nápadu, že nej(eko)logičtější cestou k záchraně planety by bylo, kdyby se lidé znovu začali pojídat navzájem,“ říká Matěj Heinzl z Tygroo. | Foto: facebook kapely
Anna Marie Hradecká -

Zachrání černý humor planetu? Tygroo v novém klipu servírují Human Burger

„Eat human… eat… eat human“, zpívají zlověstně (či naopak nadějeplně?) členové kapely Tygroo v novém singlu Human Burger. V černohumorné nadsázce navrhují legitimizovat kanibalizmus a upozorňují tak na problém přelidněnosti naší planety. K písni vznikl i neméně satirický videoklip, který si bere na paškál postapokalyptické vize, instruktážní „how to“ videa a politickou agitku. Trefili se Tygroo do černého?

Podle demografických výpočtů dosáhl právě minulý týden počet lidí na Zemi 8 miliard a vědecké studie hlásají více či méně temné prognózy, jak se bude dále vyvíjet osud lidstva coby druhu, který už nyní drancuje Zemi stylem „po nás potopa“. Kapela Tygroo ve složení Matěj Heinzl (klarinet, saxofony, zpěv, rap), David Lomič (saxofony, akordeon, rap), Vojta Stolbenko (bicí, synthy) a Šimon Janák (tuba, zpěv) se rozhodla na toto téma upozornit radikálně satirickým singlem Human Burger.

„Text písně je založen na našem společném černohumorném nápadu, že nej(eko)logičtější cestou k záchraně planety by bylo, kdyby se lidé znovu začali pojídat navzájem,“ říká k tématu písně a klipu Matěj Heinzl. „Vyřešila by se tím tak naše přebujelá potřeba konzumace spousty masa, a zároveň by se zpomalilo přelidňování. Na podporu téhle myšlenky (a taky trochu za účelem natáčení části klipu) jsme dokonce uspořádali celkem úspěšnou manifestaci na Andělu, přímo před místními fast foody.“

Kdo si dá masíčko?

Human Burger je první z řady singlů doprovázených videoklipem, které se Tygroo rozhodli letos v zimě vydat. Hudebně jde o už klasickou „tygrůovinu“, tedy směsici elektroniky a rytmicky úderných dechů (členové kapely se nikdy netajili obdivem k partičkám typu Too Many Zoos nebo Moon Hooch, přičemž druhým zmiňovaným předskakovali letos v rámci festivalu Mladí ladí jazz). Melodie a groove písně se inspiruje Afrikou a Blízkým východem, což dohromady působí jako výbušná taneční jízda.

V klipu, natočeném už za loňských sněhů, se pak prolínají záběry na postapokalyptické soužití hrstky přeživších, reklamně-návodná videa na nový „životní styl“ a reálné záběry z happeningu na pražském Andělu, kdy členové kapely rozdávají své „eko“ letáčky. „Natáčení klipu pro nás byla velká zábava, natáčeli jsme na krásných (nebo krásně ošklivých) místech, využili jsme naši neustále bobtnající podivuhodnou garderobu, zkusili jsme si green screen, a zároveň udělali sociální experiment. Doufáme, že výsledek potěší publikum podobně, jako nás těšil tvůrčí proces,“ dodává David Lomič.

Režie klipu se ujal bubeník kapely Vojta Stolbenko, který je zároveň zodpovědný za zvukovou produkci Tygroo. Kameru měl pak na starost David Haberzettl.

Pokud se nebojíte, že vás Tygroo sežerou, vyrazte na jejich koncert – ten nejbližší se koná 8. prosince v Divadle Archa, kde kromě nich vystoupí také kapely WWW Neurobeat a P/\ST.

A jaký je váš názor na drsnější politickou satiru? Má mít nějaké hranice, nebo účel světí prostředky? Napište nám do komentářů pod článkem.

Tagy Tygroo Premiéra videa Matěj Heinzl David Lomič Vojta Stolbenko Šimon Janák Too Many Zoos Moon Hooch

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Anna Marie Hradecká
Editorka a autorka článků pro Frontman.cz, dramaturgyně pražského kulturního prostoru Čítárna Unijazz, externí redaktorka Českého rozhlasu Vltava (Koncert bez hranic). Klavír, zpěv, altsaxofon, baskytara.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY