Přejít k hlavnímu obsahu
Strejda Joe -

Světelná technika I: začínáme s osvětlováním

Představte si situaci, kdy stojíte na koncertě v první řadě a netrpělivě vyhlížíte svého oblíbeného interpreta. Po dvacetiminutovém čekání slyšíte tiché mlžení hazeru a zapnutí větráků na podiu. A najednou to příjde! Oslnění stageblinderem vyhlížíte svou hvězdu, která přibíhá s kytarou na krku za podpory všech folowspotů a moving headů. Koncert nabírá na obrátkách a světla začínají dělat show.

Zajímalo Vás, jak takové scény vznikají? Jak a čím se světla ovládájí? Jak fungují velké světelné pulty? Nebo vlastníte diskotéku či bar a uvažujete o nějakém efektu? Pokud hledáte na tyto otázky odpověď, jste na správném místě. Budu se snažit Vás krok po kroku vtáhnout do tajů osvětlování a krásy DMX signálu.

Výkon světla

V dnešní době je mnoho výrobců světelné techniky. Ale jak vybrat ten správný reflektor, který pro vytvoření své show potřebujete? Někteří výrobci udávají sílu ve Wattech, jiní v Lumenech, Luxech nebo Candelech.

Candel – je svítivost světelného zdroje, který v daném směru vyzařuje záření o frekvenci 540×101 Hz a jehož zářivost v tomto směru činí 1/683 wattu. Zvolená frekvence je z viditelného spektra, blízká světlu zelené barvy při vlnové délce 555nm. Lidské oko je nejcitlivější k této frekvenci.
Lumen – je hlavní jednotkou světelného toku. Je definován jako světelný tok vyzařovaný do prostrového úhlu 1 steradiánu bodovým zdrojem, jehož svítivost je ve všech směrech 1 Candela.
Lux – nejčastěji používaná jednotka. Jedná se osvětlení způsobené světelným tokem 1 Lm dopadajícím na pluchu 1m2
Celosvětovým trendem v tuto chvíli je přecházení z klasických žárovek na LED zdroje. A jak u těchto zdrojů porovnat výkon s klasickou žárovkou? Orientačně se dá říci, že 1W LED dioda má světelný výkon jako klasická 13W žárovka.

Jak světla fungují?

Rozhodli jsme se, že si pořídíme nějaký LEDkový světelný efekt, například klasický PAR 56. Máme tři možnosti, jak ho použít:
Možnost první – funkce stand alone, při kterém se světlo řídí vlastními přednastavenými programy. Vhodné pro nasvícení výkladních skříní, barů a všude tam, kde není potřeba "náročnějšího" nasvícení.
Možnost druhá – reakce na basové frekvence, pomocí integrovaného mikrofonu a regulátoru citlivosti. Tuto funkci využijí hlavně diskotéky a hudební kluby – popřípadě osvětlovači, kteří se nechtějí během koncertu o světla starat a jdou na pivo.
Možnost třetí – pomocí signálu DMX – který si rozebereme níže.

Jak a čím světla propojit?

Světla se propojují DMX kabelem, nejčastěji se používá stíněný, symetrický kabel s XLR konektory. Pro propojení mezi světly je každý světelný efekt vybaven konektorem IN a OUT. Doporučuje se nepřekračovat 8x propojení na jedné větvi. V případě překročení této hranice může docházet ke ztrátě signálu apod. V takovém případě je ideální použít tzv. splitter, který DMX signál rozbočí a zároveň stabilizuje a chrání před rušením.

Počet kanálů – k čemu to je?

Vraťme se k našemu zakoupenému LED PARu 56, na kterém je napsáno, že je 5ti kanálový. Co to znamená? Jednoduše lze říci, že každý kanál má přiřazenou funkci.
1. Kanál ovládá intenzitu svitu červených diod.
2. Kanál ovládá intenzitu svitu zelených diod.
3. Kanál ovládá intenzitu svitu modrých diod.
4. Kanál ovládá stroboskopický mód (rychlost záblesků).
5. Kanál ovládá intenzitu svitu všech diod (master stmívač).
Toto je pouze hrubý náhled na kanály u světel – je jasné, že chauvet bude mít jinak nastaveny parametry nežli Eurolite, a že budou rozdílně nastaveny moving heady a jinak PARy.

Adresace světel a světelné pulty

Světla se adresují podle toho, kolik mají kanálů. V tomto případě se budeme řídit naším LED PARem 56. Jeho síla nám nedostačovala a tak jsme si pořídili rovnou čtyři páry (8 ks) se kterými budeme osvětlovat podium + světelný mixpult, který má dohromady 40 kanálů. (Poznámka autora: V praxi byste se asi s takovýmto typem nesetkali, nicméně pro naše účely je ideální.) Světla si rozmístíme takto: 4x PARy na levé straně, 4x PARy na pravé. Bez jakéhokoli nastavování nám reflektory samovolně svítí a dělají nevzhlednou show. A v tuto chvíli přichází na řadu DMX adresace a světelné pulty.

Adresu světel můžeme nastavovat buď pomocí DIP switche, který je umístěn na zadní straně přístroje nebo na LED display. Jelikož jsme si zakoupili jednoduchý PAR, nalezneme zde právě DIP switch. Jestliže máme k dispozici osm světel, musíme si rozvrhnout, jak je budeme používat. Můžeme je sjednotit tak, aby všechna světla z levé strany blikaly pouze červeně a světla z pravé strany modře. Nastavení je jednoduché. Na všech světlech z levé strany nastavíme adresu 1 + 10 (páčku dáme do polohy on, tudíž nahoru). Hodnota 1 přiřazuje světlům adresu 1, hodnota 10 „přepíná“ světlo do DMX módu. Na PARy z pravé strany nastavíme adresu 2,3 + 10. (Pozn. Autora: Zde nastává první problém. Logicky vyplývá, že by adresa 6 měla být nastavena DIP 6, ale není tomu tak. V tomto případě se musíme řídit „dvojkovou, binární soustavou“, čili 6 = součet hodnoty 2 a 3.)

Když teď vytáhneme první "šavli" na světelném pultu, rozsvítí se na levé straně 4 reflektory červenou barvu, neboť první kanál ovládá intenzitu svitu červených diod. Vytáhneme-li šestou šavli na max. rozsvítí se nám i pravá strana červeně. Budeme-li chtít smíchat červenou a zelenou barvu v poměru 1:1 vytáhneme druhou a sedmou šavli na max. apod.

Takto jsem Vám nastínil nejjednodušší zapojení. Pokud máme prostředky a chuť ovládat každý světelný efekt jednotlivě, musejí mít vlastní unikátní adresu. V našem případě s osmi PARy budou adresy následující.
PAR 1 – adresa 1 (na DIP switch poloha na hodnotách 1, 10)
PAR 2 – adresa 6 (na DIP switchi poloha na hodnotách 2,3, 10)
PAR 3 – adresa 12 (na DIP switchi poloha na hodnotách 3, 4, 10)
PAR 4 - adresa 18 (na DIP switchi poloha na hodnotách 2, 5, 10)
PAR 5 – adresa 24 (na DIP switchi poloha na hodnotách 4, 5, 10)
PAR 6 – adresa 30 (na DIP switchi poloha na hodnotách 2, 3, 4, 5, 10)
PAR 7 – adresa 36 (na DIP switchi poloha na hodnotách 3, 6, 10)
PAR 8 – adresa 42 (na DIP switchi poloha na hodnotách 2, 4, 6, 10)

Pro ty (včetně mě), kteří nedávali v hodinách matematiky pozor a binární soustava jim nic neříká, existují jednoduché programy, které Vás jednoduše navedou, jak správně nastavit dip switch; například na tomto kalkulátoru, který jsem používal při tvorbě tohoto manuálu. :-)))

Tak, to bychom měli. V příštím díle si ukážeme, jak nastavit scénu, chase aneb čím více toho doma naprogramuji, tím méně budu mít práce s live osvětlováním.

PAR 56 Splitter CHAUVET Data Stream 4
Tagy světla

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY