Přejít k hlavnímu obsahu
Špičkovou fúzi jazzu a elektroniky představí 14. března v Paláci Akropolis duo Svaneborg Kardyb. | Foto: Yoshi Inoue
Špičkovou fúzi jazzu a elektroniky představí 14. března v Paláci Akropolis duo Svaneborg Kardyb. | Foto: Yoshi Inoue
redakce -

Spectaculare pojedenácté: od nu jazzu přes ambient až po londýnské elektro

Minulý týden odstartoval už 11. ročník pražského audiovizuálního festivalu Spectaculare. Festival kurátorovaný Josefem Sedloněm představuje postupně šestnáct multižánrových akcí zahrnujících koncerty od ambientu přes moderní jazz fusion, live elektroniku s přesahy do experimentu až po epická vizuální představení. Koncerty doplňují workshopy, výstava a filmové projekce. Vystoupení za sebou mají už britský hudební inovátor Clark a ambientní Loscil & Lawrence English, drtivá většina koncertů se ale teprve chystá: program poběží až do 28. března.

Festival se rozprostírá na mnoha místech metropole od Paláce Akropolis, přes Kasárnu Karlín, eklektickou Rajskou Zahradu Gabriel Loci až po Galerii Portheimka či Bio Oko. „Naším cílem je i tento rok nabídnout bohatý audiovizuální zážitek, který má ambici posunout nejen žánrové škatulky, ale také probudit v našich návštěvnících nepoznané pocity. Doporučuji vybrat si nejen umělce, které již znáte, ale dát šanci i doposud neznámým jménům. Mohu se zaručit, že neodejdete zklamání,“ popisuje smysl festivalu dramaturg Josef Sedloň a doplňuje: „Já se osobně nemohu dočkat live vystoupení londýnských producentů Tom VR a DJ Counselling a v Bike Jesus, dánských nu jazzových Svaneborg Kardyb a Conic Rose v Paláci Akropolis a opravdovou lahůdkou je premiéra francouzského krále minimalismu Sylvain Chauveau s jeho Ensemble 0 v krásném prostoru Gabriel Loci, což je také můj tajný tip.“

Co nás na festivalu ještě čeká?

Klubová noc festivalu v Bike Jesus uvítá 9. března dvojici britských producentů s focusem na chytrou taneční elektroniku vzpírající se škatulkám. Londýnskou osobnost klubového undergroundu DJ Counselling zařazují do kategorie lo/fi a outsider house, i přesto jeho tracky patří mezi nejposlouchanější v rámci Spotify klubových playlistů. Tom VR produkuje nepodbízivou elektroniku plnou emocí srovnávanou s tvorbou Four Teta.

Špičkovou fúzi jazzu a elektroniky představí 14. března v Paláci Akropolis duo Svaneborg Kardyb, dvojnásobní držitelé dánských hudebních cen vydávající na prestižní britské značce Gondwana Records (Hania Rani, Portico Quartet). Doplní je berlínské fresh kvarteto Conic Rose, které hraje neuchopitelnou fúzi art-rocku, elektroniky a jazzu. Jak je zvykem, budou oba koncerty doprovázeny vizualizacemi připravenými na míru právě tomuto jazzovému večeru.

15. března vystoupí v Kasárně Karlín kodaňská uhrančivá hudebnice italského původu Rome in Reverse, která míchá z elementů ambientu, dubu, trance nebo trip hopu klubovou hudbu kombinující něžnost s divokostí. Společně s ní vystoupí v rámci večera německý producent Sieren míchající umně klubové beaty s experimentem.

11. ročník festivalu Spectaculare

Palác Akropolis přivítá 21. března jednu z nejzajímavějších ostrovních kapel posledních let Mammal Hands. Oxfordská formace míchá jazz s vlivy ambientu, elektroniky nebo world music. Jejich písně se pyšní delikátní atmosférou a dynamikou, přestože si trio vystačí pouze se saxofonem, klavírem a bicími. Mammal Hands spoléhají na unikátní souhru a bezmála mimosmyslové propojení hráčů na pódiu. Koncert doplní bělorusko-česká formace Zabelov Group.

Jednou s premiér bude Sylvain Chauveau, jeden z nejvýznamnějších současných představitelů „tiché“ hudby a jeho Ensemble 0. V tělese, které reprezentují hudebníci z celého světa, se Sylvain zabývá podobami minimalismu hraného na akustické nástroje. Speciální večer v eklektickém prostoru Rajské Zahrady v Gabriel Loci se představí také nizozemský skladatel a producent Andert Tysma, který 27. března pozve posluchače ambientu na introspektivní hudební zážitek, který v obou případech doplní site-specific vizuály.

I tento rok se festival Spectaculare spojí s Mezinárodním dnem piana (aka Piano Day) – celosvětovou událostí oslavující hru na klavír, kterou před pár lety založila skupina umělců v čele s pianistou Nilsem Frahmem. Koná se vždy 88. den v roce a letos 28. března vystoupí v krásných prostorách Zrcadlové kaple pražského Klementina britská skladatelka Alexandra Hamilton-Ayres, podpořená domácími pianisty Mikolášem Růžičkou a Mikulášem Tichým. Praha se tímto koncertem připojí k několika dalším světovým metropolím.

I přes dlouhý seznam eventů není tento výčet akcí 11. ročníku Spectaculare_11 finální. Program festivalu doplňuje řada workshopů, např. producentské workshopy Floexe, Sieren nebo marketingově-hudební workshop Dana Neighboura. Filmovým projekcím v kině Bio Oko vévodí 26. února unikátní snímek o raných letech Nicka Cavea (Mutiny In Heaven), dále 4. března film o skupině Can (Can a Já), 11. března stejnojmenný film o formaci Rema Rema a projekce uzavře 18. března snímek Where Does a Body End? o kapele Swans.

Nebude chybět ani výstava, a to opět ve spolupráci s The Chemistry Gallery. 13. března se otevřou brány Spectaculare Art Show 2024, která se budou konat v Galerii Portheimka až do 30. dubna a bude prezentovat, prostřednictvím skupinové výstavy, souhru světla a hudby skrze světelné interaktivní instalace generované hudbou či pohybem. Vystavují Dan Gregor, Petr Pufler, Richard Loskot, Lukáš Dřevjaný.

Tagy Spectaculare

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY