Přejít k hlavnímu obsahu
Yaffa se obklopil správnými lidmi: zkušenými muzikanty, srdcaři a kamarády, kteří jsou na stejné vlně. | Foto: Meeri Koutaniemi
Yaffa se obklopil správnými lidmi: zkušenými muzikanty, srdcaři a kamarády, kteří jsou na stejné vlně. | Foto: Meeri Koutaniemi
Petr Adamík -

Sami Yaffa na druhém albu pokračuje v rozmanité hudební jízdě

Sólový debut Samiho Yaffy (Hanoi Rocks, New York Dolls, Michael Monroe) z roku 2021 byl zábavnou sondou do muzikantova hudebního světa. Posluchačům nabídl pestrý mix žánrů, které Yaffu v bohaté kariéře doprovázely a ovlivňovaly. Novinka Satans Helpers, Warlazer Eyes & The Money Pig Circus v podstatě pokračuje ve stejném duchu.

Yaffa je profík, který k věcem přistupuje s nadhledem. Jeho pohodářství a sebejistota se projevuje i v nových písních. Yaffa znovu přizval na bicí Janne Haavista, kytary se chopil Linde Lindström (HIM), a mezi hosty nechybí mimo jiné ani staří známi kumpáni jako Nasty Suicide, Michael Monroe, Dregen (Backyard Babies) nebo Steve Conte.

Bluesově špinavý úvod obstarává titulní skladba, jíž Yaffa svým neučesaným zpěvem dodává ten správný šmrnc. Z poklidného začátku přichází se skladbou Silver Or Lead divoké, punkové tempo. Sloky vede Yaffa se svou baskytarou a celou skladbu následně rozjasní zpěvný a úderný refrén. Punk'n'rollové Hurricane Hank, Shitshow a především pak pilotní singl Crashing Down s vynikajícím saxofonem Michaela Monroea se nesou zcela v duchu Iggyho Popa a patří k nejenergičtějším kouskům na desce.

Nezůstává ale jen u řvoucích elektrických kytar. Death Squad se vlní v rytmu reggae/ska, nabízí taneční basovou linku a pěkné bluesové vyhrávky. Skvělou rytmikou se pyšní také Chemical Life či Far Star, v níž Yaffa paradoxně zní jako jeho někdejší spoluhráč Andy McCoy. Pomalá pohodovka Down Home s akustickou kytarou v sobě zase vstřebává prvky Toma Pettyho a Boba Dylana. Nápaditý mix, při jehož poslechu nuda rozhodně nehrozí.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Sólové počínání Samiho Yaffy působí od začátku velmi sympaticky. Stejně jako z jeho debutu, tak i z novinky Satans Helpers, Warlazer Eyes & The Money Pig Circus sálá pohoda, přirozenost a radost z hudby. Yaffa se obklopil správnými lidmi – zkušenými muzikanty, srdcaři a kamarády, kteří jsou na stejné vlně a pomáhají mu naplnit jeho vizi. Skvělý obsah si zaslouží také kvalitní přebal. Cover, o který se postaral Rich Jones, další Samiho kolega a spoluhráč z kapely Michaela Monroa, tohle velice povedené dílko kompletuje. 

Satans Helpers, Warlazer Eyes & The Money Pig Circus

Sami Yaffa Satans Helpers, Warlazer Eyes & The Money Pig Circus

Livewire, 00:38:00

rock/punk/reggae/blues

85 %

Tagy Sami Yaffa Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY