Přejít k hlavnímu obsahu
Tomáš Kejmar -

Randall RX35BMB a jeho modré oči

První, co se mi vybavilo po zapnutí baskytarového komba Randall RX35BMB, byla část textu legendárního Katapultu: "... a do tmy svítí rudé oči Marshallů..." Možná kdyby tento text vznikl o pár desítek let později, zpívali by "Kaťáci" o modrých očích Randallů. Proč? Za prvé, kolíbkový spínač Randalla svítí jasně modrou barvou, a za druhé, zvuk tohoto malého basového komba je každému uchu rockera velmi příjemný.

Ale vezměme to od začátku. Randall RX35 pochází z nové série baskytarových komb amerického výrobce řady RX. Do rodiny RX patřila zatím pouze kytarová komba, reproboxy a hlavy, vybavené buď reproduktory Randall Jaguar nebo Celestion.

Precizně okoženkovaná ozvučnice komba, tvořená 16 mm MDF deskami, je rozdělena vodorovně na dvě části – v té menší horní je zabudován tranzistorový zesilovač o výkonu 35W a větší uzavřená spodní část v sobě ukrývá desetipalcový reproduktor Randall Jaguar. Ten zepředu chrání opravdu masivní mřížka z lakovaného plechu, na které je dole umístěno logo. Pod reproduktorem jsou v obou rozích umístěny basreflexové otvory, kterých ovšem díky výslednému zvuku není až tak potřeba.

Zadní část zesilovače obsahuje pouze jeden prvek, a to zástrčku na síťový kabel. V přední části najdeme (kromě již zmiňovaného modrého kolébkového spínače) klasické ovládací knoflíky hlasitosti Master a ekvalizační trojici Bass-Mids-Treble. Tím výčet ovládacích prvků končí. Vstupní jackové konektory jsou dva – pro pasivní a aktivní snímače (High a Low). Dále cinchový stereo vstup pro připojení externího zdroje, CD, MP3 apod. Posledním prvkem je jackový výstup na sluchátka.

A teď k samotnému zvuku – mohlo by se zdát, že kombo s relativně malým výkonem nemá šanci se prosadit ani ve zkušebně, natož v nějakém menším sálku. Konstruktérům z Randallu se ovšem podařil malý zázrak – tahle bedýnka o rozměrech 40x36x30cm je opravdu slyšet! Již při srovnání korekcí na ekvalizéru na nulu mě překvapila věrná, a hlavně dlouhá reprodukce každého tónu. Po vytažení všech korekcí na maximum jsem měl pocit, že výkon musí být tak minimálně 50W a ne zmiňovaných 35. To vše při zachování věrné a čisté barvy tónu, a to jak při hře na pražcovou, tak i na bezpražcovou kytaru. U bezpražcové se délka tónu trochu zkrátila, což je pochopitelné, nicméně věrnost zůstala. Troufám si tvrdit, že tento Randall by svým zvukem potěšil i leckterého jazzmana. Zároveň ovšem chápu, že nedůvěra k tomuto kombu musí zákonitě vzniknout již při pohledu na cenovku s nízkou cenou. Je to vůbec možné? Ptá se jistě každý muzikant sám pro sebe. Odpověď je celkem jednoduchá: Ano, je.

Tagy randall

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Tomáš Kejmar
Absolvent Střední průmyslové školy Strojnické v Praze, už od mládí tíhl k muzice. Hraje na kytaru, baskytaru a tenorové banjo. Od školní kapely se dostal až k tvorbě písňových textů (Denisa Kubová, Miluška Voborníková, David Král, Sunny..). Hrál v několika rokenrolových kapelá…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY