Přejít k hlavnímu obsahu
Anna Mašátová -

Deset tracků na chanuku

Chanuka, osmidenní svátek světel, začíná letos 24. prosince. Lze tedy jen vřele doporučit vyměnit koledy za chanukové písně. A jejich parodie.

Chanuka je připomínkou znovuvysvěcení druhého Chrámu po znesvěcení vojsky syrského krále Antiocha IV. Pověst praví, že příchozí nalezli po devastaci jediný džbán s čistým olejem, postačující na pouhý jeden den svícení svícnu menory. Zázrakem však olej hořel osm dní. Na připomínku se tak po dobu osmi dní zapalují svíčky a jí se jídla připravovaná na oleji, tedy koblihy a bramboráky. Kromě světel se točí jakousi káčou zvanou dreidl, děti dostávají dárky a čokoládové mince. Pokud byste tedy chtěli okusit trochu jiné sváteční písně, a také se zasmát, zkuste následující:

Začněme s výslovností. Nevíte si s ní rady? Nejste jediní...Klezmatics jsou bezesporu nejslavnější židovskou kapelou na světě. Oprávněně. Kapela letos slaví třicet let na scéně, zaslechnout jste ji mohli leckde - třeba v seriálu Sex ve městě. V repertoáru mají třeba Hanukkah gelt (chanukové peníze)......Happy joyous Hanukkah z pera Woodyho Guthrie nebo Spin, dreidel, spin.


Matisyahu, milovaný a zatracovaný reggae rapper s miliony příznivců, dodal k tématu chanuky své, v Miracle dokonce na stadionu příběh převypráví. Po svém. Mimochodem během svého chanukového turné dokonce používá obrovský disko dreidel.
Je libo a cappella? Maccabeats si vzali do parády Shut Up and Dance a předělali jej na Latke recipe. Tedy návod na bramborák.A také jako Matisyahu zasvěcují do příběhu.Co takhle chanuka a la One Direction?


Nechodí k vám Ježíšek ani Santa Claus? Snad kolem sebe nemáte někoho jako Cartman...


Nebo se s tím vypořádáte jako Adam Sandler. Židovští komici jsou bez debaty bezkonkurenční, inu, vyvolený národ.


Pokud byste chtěli více, stačí přijít 27. prosince v 17.30 na pražské náměstí Jana Palacha, kde se bude rozsvěcovat menora, tančit, zpívat a jíst.

Hanukkah Sameach! Štastnou chanuku!

Tagy Glosa

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

anna
Hudební publicistka, manažerka a historička umění. Je editorkou pořadu ArtCafé Českého rozhlasu Vltava a zástupkyní šéfredaktora kulturního magazínu Uni, její články kromě Frontmana naleznete také v Harmonii, Full Moonu, Sparku, Lidových novinách aj. Působila na pozici Head of…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY