Přejít k hlavnímu obsahu
Anna Mašátová -

Léčivá elektronika a brouci: Music Ports oslavuje přírodu

Zkuste komponovat léčivou elektronickou hudbu podle matematických vztahů v přírodě a prozkoumejte hlasy zvířat a způsoby, jakými je v přírodě zvířata zesilují a šíří. Další ze série hudebně vzdělávacích akcí Music Ports pořádaných platformou Kreaton a Goethe-Institutem nabídne v pátek 27. dubna program inspirovaný přírodou. S cílem poukázat i na to, že právě přírodě bychom měli daleko více naslouchat a učit se od ní.

V první polovině letošního roku se vzdělávací akce propojující českou a německou elektronickou scénu uskuteční dvakrát – v pátek 27. dubna na téma elektronická hudba a příroda s podtitulem Organica Electronica (event na Facebooku zde) a v pátek 18. května na téma elektronická hudba a identita, s motivem překračování hranice genderů a žánrů. Odpolední a večerní program nabídne opět workshopy a přednášky, oba dny budou zakončeny diskuzí.

Vstup je opět zdarma, ale kapacita je omezená, registrace je tedy nutná na kreatonmusicports@gmail.com. Celý program bude probíhat v angličtině v druhém patře Goethe-Institutu Praha.

Projekt Music Ports vznikl v roce 2015 a jeho cílem je především podpora hudebních talentů lokální elektronické scény. Music Ports tak zprostředkovávají workshopy, přednášky, diskuze a spolupráci s německými a českými profesionály v mnoha oblastech hudby. Představují nové způsoby a možnosti hudební tvorby a umožňují získat i znalosti a dovednosti spojené s budováním hudební kariéry, vydáváním a propagováním hudby. V minulých letech Music Ports hostily přednášky a workshopy zástupců berlínského festivalu CTM, výrobců modulárních syntezátorů nebo projektu Monika Werkstatt významné německé hudebnice Gudrun Gutt.

O čem bude Music Ports – Organica Electronica

Workshop: Léčivá elektronická hudba a matematické vztahy v přírodě

Workshop komponování hudby s německou umělkyní, producentkou a výzkumnicí Ronou Geffen nebude zaměřený jen na ovládnutí určitého hudebního softwaru, tentokrát se vám bude hodit i pravítko a kružítko. Půjde totiž především o poznání matematických vztahů v přírodě a nejrůznějších frekvencí a nacházení léčivého potenciálu zvuku. Workshop je inspirovaný výzkumem Rony Geffen na téma vztahů zvuku a geometrických obrazců a matematických vztahů v přírodě obecně, který vyústil v projekt Sound is the Scenery realizovaný v Spatial Sound Institute v Budapešti s využitím vícekanálového zvuku. Workshop bude trvat přibližně 5 hodin a je vhodný i pro začátečníky. Stačí si s sebou vzít laptop s hudebním softwarem, kvalitní sluchátka, několik samplů, a zmíněné pravítko a kružítko.


Interaktivní přednáška: Hlasy zvířat jejich šíření a napodobování

Interaktivní přednáška původem australské umělkyně Felicity Mangan žijící v Berlíně nabídne zkoumání živočišné říše i její spolupráce s rostlinami. Ve svém projektu Native Instrument zkoumá Felicity Mangan hlasy zvířat i způsoby, které zvířata používají k tomu, aby své hlasy a jiné tělesné zvuky zesílily. Během přednášky bude možné naučit se jejich postupy a zvuky napodobovat pomocí nástrojů, které si umělkyně sama vyrobila.

Tagy Music Ports Kreaton

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

anna
Hudební publicistka, manažerka a historička umění. Je editorkou pořadu ArtCafé Českého rozhlasu Vltava a zástupkyní šéfredaktora kulturního magazínu Uni, její články kromě Frontmana naleznete také v Harmonii, Full Moonu, Sparku, Lidových novinách aj. Působila na pozici Head of…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY