Koncert zblízka: DJ Shadow v Roxy propojil minulost s přítomností
Poté, co se Joshua Paul Davis, známý spíše jako DJ Shadow, vrátil na výsluní se svým sedmým studiovým albem Action Adventure, které vyšlo loni v říjnu, vystoupil 7. března v pražském klubu Roxy. Byla to jeho čtvrtá návštěva města (poprvé u nás hrál v roce 2002) – a opět dopřál nadšenému publiku jedinečný hudební zážitek, který kombinoval slavné songy s novějšími hity a skladbami ze své poslední desky. Bylo to nefalšované zvukové dobrodružství.
DJ Shadow byl vždy všestranným umělcem, tvůrcem a zároveň interpretem svých skladeb. Od svého debutu, multiplatinového alba Endtroducing... z roku 1996, deklaruje Joshua Paul Davis jasně svůj styl a obrovskou originalitu.
Totéž učinil i u alba Action Adventure (2023), tentokrát však na něm nenajdeme žádné featy, hosty nebo jakoukoli spolupráci; album představuje umělce jako celek a představuje důležitý bod jeho uměleckého života. Prozradil to sám: „Pokud by to měla být poslední [deska]... protože člověk nikdy neví... bylo by to důstojné zakončení okouzlujícího hudebního života.“
A právě s tímto přístupem nastoupil DJ Shadow na pódium před plný sál, který předtím potěšil uhrančivým setem DJ Amtrac, rodák z Kentucky žijící v Los Angeles. Světla zhasla a zpoza pultu se ozval hlas: „Děkuji, že jste přišli. Vítejte na akčním dobrodružném turné DJ Shadow. Vše, co uslyšíte, je hudba DJ Shadowa.“
Show začala několika jeho slavnými beaty a krátkým vokálním úvodem ve stylu hip-hopu. Úvod pak přešel do chytlavé skladby Slingblade, která pochází z alba Our Pathetic Age z roku 2019 a má ambientní a snové rysy. Nakonec se vyvinula v medley se skladbou Three Ralphs z alba The Mountain Will Fall (2016), po níž následovala Scale It Back z alba The Less You Know, the Better (2011).
Následovala strhující Power Curve, coververze od Hybrid, v kombinaci s poutavou skladbou Small Colleges (Stay With Me). Poté začala rytmičtější a na hiphopu založená část, která uvrhla publikum do očividného deliria a rozskákala celý sál. Skladby jako Kings & Queens, Systematic a C.O.N.F.O.R.M. pozvedly vystoupení na slavnostní level.
Náhle se však nálada změnila a vystoupení se začalo nořit do experimentálnějšího a elektroničtějšího směru, přičemž zazněly dvě skladby z období, kdy DJ Shadow působil se skupinou UNKLE, s níž produkoval slavné album Psyence Fiction. Právě z tohoto alba si vybral na pódium (mimořádně trefná volba) Lonely Soul a bombastickou Guns Blazing (Drums of Death Part 1).
Schopnost DJ Shadowa navázat kontakt s publikem dosáhla v tomto okamžiku vrcholu a zdálo se, že jeho komunikační dovednosti oslovily celé publikum. Na řadu přišly písně I Am Not a Robot, Urgent, Important, Please Read (jak řekl před jejím provedením, jeho nejoblíbenější píseň) a dojemná UBU. Následně zaznělo několik skladeb z nejnovějšího alba, které se však mísily s dřívějšími skladbami z Davisovy kariéry.
Slyšeli jsme tedy You Played Me, nový singl z alba Action Adventure, ale proložený částmi Enuff, skladby z alba The Outsider z roku 2006. Poté následovaly krásné Divine Intervention, The Sideshow a March of Death. Na chvíli se přiblížil k novějšímu zvuku, a to skladbami If I Died Today (z alba Our Pathetic Age) a A Narrow Escape, jednou z nejvýraznějších skladeb z jeho posledního alba, a také Ozone Scraper, rovněž z alba Action Adventure. Pro zpestření byla zařazena skladba What Does Your Soul Look Like? z první desky.
Poslední část vystoupení se nesla ve znamení crescenda rytmů a noisových zvuků a DJ Shadow, který po celou dobu koncertu neúnavně používal scratch a syntezátor, začal hrát rytmické party na bicí. Zde koncert vyvrcholil, publikum živě reagovalo a hlavní hvězda večera se zdála být s odezvou publika viditelně spokojena.
A tak mezi malými přestávkami na komunikaci s publikem přišly na řadu nejexperimentálnější a nejsilnější skladby Davisova repertoáru, včetně Give Me Back the Nights, Walkie Talkie a Six Days (poslední dvě jsou z jeho druhého alba The Private Press z roku 2002). Závěr koncertu byl svěřen dvěma skladbám velmi reprezentativním pro styl a zvuk DJ Shadowa, a to nezapomenutelným Horror Show a Nobody Speak.
V tuto chvíli, kdy už se zdálo, že je všemu konec a všichni jsme byli spokojeni a nasyceni hudebním zážitkem, se po mohutném potlesku publika DJ Shadow vrátil na pódium, aby odehrál několik dalších skladeb. Přišel tedy čas na monumentální tracky Drone Warfare a Rocket Fuel a na závěr nemohla zaznít lepší skladba než Organ Donor z alba Endtroducing..., která jako by uzavřela dokonalý kruh.
Vystoupení bylo vzrušující a poutavé nejen díky Joshuovu kontaktu s publikem, které na vystoupení dokonale reagovalo, ale také díky vizuální podpoře; některá videa připomínala témata z 90. let (videohry, staré reklamy a filmové ukázky), jiná však zobrazovala svět bližší tomu našemu, s obrazy ohně, války, odkazy na Izrael a vesmírné krajiny.
Byl to vesmír, kde se staré potkávalo s novým a vše se míchalo, stejně jako hudba, kterou DJ Shadow prezentoval. Minulost se spojovala s přítomností v konfliktu i harmonii a zároveň vytvářela myšlenky, vize a pocity, které jsou součástí dneška, ale oživují i paměť minulosti.
DJ Shadow
7. 3. 2024
Roxy, Prague
Setlist
Slingblade
Three Ralphs
Scale It Back
Power Curve
Small Colleges (Stay With Me)
The Mountain Will Fall
Kings & Queens
Rosie
Systematic
Been Use Ta
C.O.N.F.O.R.M.
Lonely Soul
Guns Blazing (Drums of Death Part 1)
I Am Not a Robot
Urgent, Important, Please Read
This Time (I'm Gonna Try It My Way)
Blood on the Motorway
UBU
You Played Me / Enuff / You Played Me
Divine Intervention
The Sideshow
March of Death
If I Died Today
A Narrow Escape
What Does Your Soul Look Like?
Ozone Scraper
Twilight Ride
Seein' Thangs
My Lonely Room
Give Me Back the Nights
Walkie Talkie
Six Days
Horror Show
Nobody Speak
Encore:
Drone Warfare
Rocket Fuel
Organ Donor
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.