Přejít k hlavnímu obsahu
Angus a Malcolm Young, foto: YouTube
Angus a Malcolm Young, foto: YouTube
Stanley -

Já na bráchu, brácha na mě, ale v kapele ho (ne)chci

Jsou kapely, které při sobě drží jako rodina. A jsou kapely, které tvoří skutečná rodina nebo alespoň její část. Někdy takové spojení funguje bezvadně, jindy může naopak přinášet potíže. V následujícím výčtu se setkáme s oběma případy.

1. Angus a Malcolm Young

Těžko mluvit o sourozencích v kapele a nezačít bratry Youngovými. Zakladatelé a tahouni australské rockové elektrárny AC/DC si v kapele stáli bok po boku plných 41 let, vyjma krátkého období v roce 1988, kdy Malcolma na postu doprovodného kytaristy vystřídal jeho synovec Stevie Young a ten se odebral na "zdravotní" dovolenou. Po svém návratu již kapelu nikdy neopustil až do roku 2014, kdy mu diagnostikována nevylečitelná forma demence a jejímž přičiněním o tři roky později zemřel.

Malcolma nahradil v AC/DC opět Stevie Young a kapelu posléze ze zdravotních důvodů opustil i charismatický zpěvák Brian Johnson, následován baskytaristou Cliffem Williamsem. Kapele AC/DC vždy vydatně pomáhal i třetí bratr George Young, který se ujal role producenta a nějaký čas v kapele zastával i post baskytaristy. Sám přitom kdysi působil ve velmi úspěšné kapele Easybeats. Jeho životní i umělecká dráha se ale bohužel skončila ve stejném roce jako ta Malcolmova. Z původních členů tak nakonec v kapele zbyl jen Angus Young, který se ze všech sil, i přes nelehkou situaci, snaží udržet kapelu při životě.


2. Rudolf a Michael Schenker

Zdaleka ne tak dlouhá a bezproblémová byla společná umělecká dráha bratrů Schenkerových, spjatá zejména s legendárními Scorpions. Jejich společná cesta trvala pouhé tři roky a to v letech 1970 - 1973 a ač jsou oba považováni za prvotřídní muzikanty, komplikovaná povaha Michaela Schenkera způsobovala problémy nejen ve Scorpions, ale i v kapele UFO, kam po svém odchodu ze Scorpions zamířil. Jeho povaha a alkoholové excesy působí jako roznětka všude, kam se Michael vrtne a dlouho nevydrží ani jeho návrat ke Scorpions koncem roku 1978. Již v roce 1979 pro neshody s ostatními členy i bratrem Rudolfem kapelu opět opouští a zakládá si vlastní kapelu Michael Schenker Group.

Svou pověstnou problémovost přináší Michael ovšem i tam, a kapela se tak často potýká s personálními změnami. Michael Schenker se účastní i konkurzu na post kytaristy v Rolling Stones, kde mohl nahradit Micka Taylora, po odchodu Joe Perryho od Aerosmith se rovněž ucházel o tento post a nakonec to zkusil u Ozzyho Osbourna, kde měl nahradit tragicky zahynulého Randyho Rhoadse. Pro jeho pověstnou nespolehlivost a přehnané požadavky ale nikdy nebyl přijat. Zatímco Rudolf Schenker se svými Scorpions sklízel jeden úspěch za druhým, Michael se střídavě utápěl v alkoholu, obnovoval Michael Schenker Group a příležitostně zaskakoval v UFO.

Přestože v posledních letech se vztahy mezi bratry přeci jen urovnaly k oficiálnímu návratu Michaela do řad Scorpions nedošlo. Michael tak alespoň v roce 2011 odehrál turné s dalšími bývalými členy Scorpions, Hermanem Rarebellem a Francisem Buchholzem.


3. Glen a Shawn Drover

Kanadští rodáci Glen a Shawn Drover tíhli k hudbě od útlého dětství. Glena táhla kytara, bratra Shawna zase bicí. V roce 1994 spolu založili kapelu Eidolon, která s přestávkami funguje dodnes a se kterou natočili prozatím sedm alb. V roce 1998 Glen naskočil ke kapele King Diamond a v roce 2004 se i se svým bratrem připojil k trashmetalové legendě Megadeth. Oba bratři se podíleli na skvěle přijatém albu United Abominations. Dlouhá a únavná turné ale nakonec vedla k tomu, že Glen kapelu Megadeth v roce 2008 opuští, zatímco jeho bratr v ní setrvává až do roku 2014. Shawn dokonce drží v tomto směru primát, neboť v Megadeth působil kontinuálně přes deset let, což kromě jejího egocentrického a často velmi nerudného zakladatele Dave Mustaina nevydržel nikdo.

4. Michael a Christopher Amott

I následující sourozenecká dvojice se hudbě věnuje od mládí, přičemž o osm let mladší Christopher považoval svého bratra víceméně za vzor. K jejich hudebnímu spojení ale došlo až v roce 1996, kdy Michael přizval Christophera do svého nového projektu jménem Arch Enemy. Jejich kytarový tandem fungoval až do roku 2005, kdy se Christopher rozhodl dokončit si školu. Na dva roky ho tak vystřídal Fredrik Akesson. Christopher se ovšem do Arch Enemy vrátil na pouhých pět let, po kterých kapelu zřejmě definitivně opustil a rozhodl se věnovat sólové kariéře. Se svým bratrem ovšem udržuje velmi přátelský vztah a když v roce 2014 kapelu Arch Enemy uprostřed turné nečekaně opustil kytarista Nick Cordle, Christopher pohotově zaskočil a s kapelou svého bratra dodnes občas vystupuje jako zvláštní host.


5. Duane a Gregg Allman

Legenda jižanského rocku, kapela Allman Brothers Band v sobě vždy sdružovala prvotřídní muzikanty. Bratři Duane a Greg Allman stáli v roce 1969 u jejího vzniku a v době jejich společného působení, kapela vyrostla v hudebně i komerčně velmi úspěšnou. Bohužel Duane Allmanovi byl vyměřen jen velmi krátký čas na užívání si svých úspěchů. Mimořádně talentovaný kytarista zemřel v roce 1971, v pouhých 24 letech při havárii na svém motocyklu. Jeho umění zůstalo zachyceno na dvou studiových a jedné živé nahrávce, ale také na mnoha albech jiných umělců, kteří si jej jakožto vynikajícího kytaristu a skutečného mistra sessionů často a rádi zvali do studia i na koncerty.

Jedním z nejproslulejších alb, na kterých se Duane Allman podílel, je bezesporu Layla And Other Assorted Love Song od Erica Claptona, resp. jeho tehdejšího uskupení Derek And The Dominos. Po smrti Duane Allmana se skupina rozhodla pokračovat v činnosti. Ta ovšem trvala jen do roku 1976, kdy se následkem vnitřních třenic a také alkoholových a drogových závislostí některých členů, skupina rozpadá. Ke znovuzrození Allman Brothers Band došlo v roce 1979 a od té doby se kapela během své existence ještě několikrát rozpadla a znovu vrátila. U každého reunionu stál pochopitelně i Gregg Allman. Kolotoč rozpadů a návratů se zastavil až v roce 2014, kdy kapela odehrála s ohledem na vážné onemocnění Gregga Allmana svůj zřejmě definitivně poslední koncert. Gregg Allman zemřel v květnu 2017.


6. Mark a David Knopfler

I následující bratrskou dvojici pojí kromě rodinného pouta i láska k hudbě a jedna proslulá kapela. Skupina Dire Straits toho za necelých dvacet let své existence dokázala opravdu hodně a velkou zásluhu na tom má především její frontman Mark Knopfler. Ovšem během prvních tří let existence mu v tom zdatně sekundoval jeho bratr David. A možná právě úloha věčného sekundanta ve stínu proslulejšího bratra, přiměla v roce 1980 Davida Knopflera k odchodu od Dire Straits. Napětí mezi oběma bratry nakonec vyeskalovalo do té míry, že Davidův part byl na právě vznikajícím albu Making Movies přehrán a on nebyl uveden na albu ani jako autor, ačkoliv se na některých skladbách prokazatelně podílel.

David se po odchodu od Dire Straits začal věnovat sólové dráze a v roce 1983 vydal své první sólové album Release, na kterém se překvapivě podílel i jeho bratr Mark a další spoluhráč z Dire Straits John Illsley. Válečná sekyra mezi bratry Knopflerovými tedy byla zakopána, nicméně v řadách Dire Straits se spolu již nesetkali. Ani po rozpadu kapely v roce 1995 a Markově vydání na sólovou dráhu se bratři Knopflerové na jednom pódiu až na drobné výjimky již nesešli.

7. Max a Igor Cavalera

I mezi bratry Cavalerovými to jednu dobu více než drhlo. Zakladatelé brazilské metalové vichřice Sepultura spolu hráli již od roku 1980, ale až v roce 1984 došlo ke zrodu Sepultury. První dvě alba se nesla spíše ve znamení death metalu, ale od alba Beneath The Remains si začala kapela vytvářet svůj vlastní charakteristický styl, který v sobě pojil prvky death, trash metalu i punku. Kapela byla na vzestupu a její moderní pojetí metalu absorbující i prvky folklóru brazilských indiánských kmenů bylo velmi neobvyklé a lákavé. V roce 1996 ovšem přišel obrovský zlom, kdy zpěvák a kytarista Max Cavalera po smrti svého nevlastního syna oznámil svůj odchod z kapely. Jeho bratr, bubeník Igor Cavalera v Sepultuře zůstal a mezi bratry zavládla silná nevraživost.

Po celou dobu co Igor působil v Sepultuře nebyl s Maxem v kontaktu. V roce 2006 opouští Sepulturu i Igor a mezi bratry velmi pomalu tají ledy. K definitivnímu usmíření došlo v roce 2007 a oba bratři začali ihned snovat plány na hudební spolupráci. Vzniká projekt Cavalera Conspiracy, který se v roce 2008 přihlásí na svět vynikajícím albem Inflikted. A krize se zdá být opravdu definitivně zažehnána, neboť doposud přineslo toto obnovené bratrské setkání ještě další tři skvělá alba s jasným rukopisem Maxe a Igora Cavalerových.


8. Eddie a Alex Van Halen

Jestliže jsme náš výčet začali bratry Youngovými, nelze jej zakončit nikým jiným, než bratry Van Halenovými. Eddie a Alex spolu hráli a zakládali kapely prakticky od dětství. Paradoxně nejprve hrál na bicí Eddie a Alex se věnoval kytaře, ale když jednou Eddie zaslechl hrát Alexe na bicí, okamžitě ho přemluvil ať na bicí hraje on a on sám se pokusí naučit se na kytaru. No a povedlo se mu to více než dobře. Eddie sám tvrdí, že jeho inovátorský přístup ke hře vznikl vlastně náhodou, neboť nedokázal přesně interpretovat skladby svých vzorů a tak si je prostě přizpůsoboval a hrál po svém. Skupina Van Halen vznikla v roce 1972 a zpočátku v ní Eddie kromě hry na kytaru také zpíval. Zpěv ho ale příliš nebavil a tak jej brzy za mikrofonem vystřídal David Lee Roth.

Eddie cvičil na kytaru prakticky neustále a to brzy neslo své ovoce. Debutové album s našlapaným metalovým soundem přineslo první nesmrtelné hity této kapely a Eddieho majstrštyk Eruption. Sólo, které se zapsalo do kytarových čítanek jako skvělá ukázka techniky zvané tapping, kterou si Eddie nárokuje jako svůj "vynález". Alba Van Halen trhala rekordy v prodejnosti a kapela během turné objela prakticky celý svět. I když Davida Lee Rotha vystřídal za mikrofonem Sammy Hagar na popularitě kapely, založené především na dokonalé souhře obou bratrů, to nijak neubralo. Po odchodu Sammyho Hagara a krátké epizodě s návratem ztraceného syna Davida Lee Rotha kapela angažovala jako nového zpěváka Gary Cherona z kapely Extreme. Tento tah ovšem příliš nevyšel a jediné album natočené z Cheronem totálně propadlo.

Ostatně změny na postu zpěváka jsou jakousi poznávací značkou Van Halen. Po čase naskočil k bratrům Van Halenovým opět kámoš z mokré čtvrti David Lee Roth. Daleko více než změny v obsazení, ale určitý čas trápily Eddieho zdravotní potíže. Po úspěšném překonání rakoviny, která mu byla diagnostikována v roce 2001, podstoupil několik operací (palec na ruce, obě kyčle, střeva aj.) a také léčbu ze závislosti na alkoholu. Vše ale dokázal i díky podpoře svého bratra překonat, a tak kapela Van Halen jede dál.


Sourozenecké vazby zajisté nalezneme i u mnoha dalších kapel. Jen namátkou: Don a Phil Everly z kapely Everly Brothers nebo sestry Ann a Nancy Wilson z kapely Heart a můžeme jmenovat i sestry Chrissie a Lindsay Hammond z kapely Cheetah. Bratři Johnny a Edgar Winter sice spolu netvořili kapelu, ale často spolu nahrávali ve studiu a potkávali se čas od času i na pódiích, stejně jako např. Jimmie a Stevie Ray Vaughan.

A výjimkou nejsou ani kapely tvořené větším počtem sourozenců. Např. Brian, Carl a Dennis Wilson z proslulých The Beach Boys nebo Andrea, Sharon, Caroline a Jim Corr z The Corrs či Clarel, Lindsay, Gervais, Daniel a Clarey Bayou z kapely s všeříkajícím názvem The Brothers. Zařadit bychom se mohli i kapely, které často vytváří celá rodina, jako např. Carter Family či ehm... Kelly Family, ale to už by byla zase trochu jiná kapitola. Raději zpět k těm bráchům. Měli jste někdy bráchu v kapele, nebo se od něj preventivně v této oblasti raději držíte dál?

Tagy profil ACDC

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY