Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley -

Ibanez AEWC32FM: modrá je dobrá

Série akustických kytar AEW navazuje na designově odvážnou sérii EW, ale oproti ní přináší několik změn, vylepšení a především ještě atraktivnější barevné varianty. Ibanez AEWC32FM-GBL působí již od pohledu velmi zajímavě a lákavě.

Jak to vypadá?

Nelze začít jinak než tvarem a barvou kytary, protože obojí připoutá váš zrak hned po prvním spatření a hned tak jej neodtrhnete. Tvarově se kytara nejvíce podobá menšímu a také notně tenčímu jumbu. Netradičně řešený výřez umožňuje celkem pohodlnou hru i v nejvyšších polohách hmatníku a tak můžete sólovat jedna radost. Co se materiálů týče, tak přední deska kytary je z fládrovaného javoru, zadní deska a luby pak z mahagonu. Krk je rovněž mahagonový s palisandrovým hmatníkem, nesoucím 20 perfektně začištěných pražců.

Pražce typu Jumbo jsou sice příjemně silné, ale slušelo by jim možná trochu pečlivější vyleštění. Nicméně jedná se o detail. Orientační značky jsou ve formě bílých teček. Kobylka je rovněž palisandrová s průchozím ukotvením strun. Celá kytara, včetně hlavy je opatřena decentní lemovkou a stejně decentní je i rozeta okolo ozvučného otvoru. Vše je uzpůsobeno tomu, aby maximálně vynikla povrchová úprava kytary, kterou tvoří žíhaná javorová deska, barevně přecházející od bíločerné do modročerné – těžko se to popisuje, to se prostě musí vidět.

Ve stejné barevné kombinaci je vyvedena i hlava nástroje. Saténový lak pak už jen podtrhuje eleganci a výjimečnost nástroje. Die-cast mechaniky jsou firemní a v působivé černé barvě. Chodí lehce a spolehlivě drží ladění. Kytara je osazena preampem Ibanez AEQ210TF se zabudovanou ladičkou, ovladačem Volume, Treble, Bass a ovladačem Phase pro potlačení zpětné vazby. Snímač je od firmy Fishman a jedná se o populární model Sonicore.

Kytara je z výroby vcelku slušně seřízena, osazena kvalitními firemními strunami o síle .012, stačí jen naladit a můžeme hrát. Pojďme na zvuk.


Jak to hraje?

Nejprve to zkusíme čistě akusticky. Díky subtilnějšímu korpusu je kytara trochu chudší v basovém spektru, hraje více ve středech a velmi hezky zní ve výškách. Na to, že se jedná o překližku, kytara velmi příjemně rezonuje a zvuku nechybí ani dřevěný nádech. Sustain sice není z nejdelších, ale to je vzhledem k hloubce korpusu a materiálu pochopitelné. Ostatně primární účel této kytary spočívá v její elektroakustické podobě.

Při hraní přes snímač a preamp to také bylo o poznání jiné kafe. Ve zvuku se objevilo mnohem více basů a poměr frekvencí se vzájemně vyrovnal. Díky kvalitnímu snímači jsou dobře slyšitelné i jemné nuance vaší hry, pohyb prstů po strunách, ale také všechny nedokonalosti ve vaší hře.

Ovladač Phase sloužící k potlačení zpětné vazby odvádí perfektní práci a tak se nemusíte bát pořádně přidat na Volume tam, kde to situace vyžaduje. Elektroakustický zvuk tedy hodnotím jako vynikající, pevný, frekvenčně vyvážený a bohatý, jako kdyby kytaře těch pár centimetrů na síle těla vůbec nechybělo. Přidanou hodnotou určitě může být fakt, že i přes to, že se jedná o překližku, kytara má potenciál se po delším hraní ještě více rozehrát.

Baterie napájející preamp je umístěna spolu s výstupem na spodním lubu kytary, což sice umožňuje její rychlou a pohodlnou výměnu, nicméně jedná se o další zbytečný zásah do dřeva. Osobně preferuji takovýchto zásahů co nejméně, ale v případě elektroakustických kytar, které jsou navíc primárně určené pro amplifikované hraní, se to dá tolerovat.

Díky thinline profilu těla se na kytaru bude hrát dobře i hráčům, kteří jsou převážně zvyklí na elektrické kytary. Díky atraktivnímu designu budete všude, kde se s touto kytarou objevíte k nepřehlédnutí. A komu nepřipadá Glacier Blue – tedy ledovcově modrá – dost dobrá, má na výběr ještě z variant Glacier Black nebo Glacier Violet.

Závěr

Kytara je zvukově i designově cílena především na rockově zaměřené hráče, neboť hráči bluegrassu, country či folku budou mít asi přeci jen jiné požadavky především na přirozený akustický zvuk nástroje. Pro všechny ostatní se ale jedná o mimořádně příznivý nástroj, poctivě a bytelně zpracovaný s originálním designem. Cena se pohybuje těsně pod hranicí dvanácti tisíc korun, což na lamino není zrovna málo, nicméně dobrý zvuk a zpracování, stejně jako zmíněný originální design této ceně dodává na adekvátnosti.

Tagy Ibanez Ibanez AEWC32FM

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY