Přejít k hlavnímu obsahu
Fender Squier Classic Vibe Telecaster 50's MN BB, zdroj: YouTube
Fender Squier Classic Vibe Telecaster 50's MN BB, zdroj: YouTube
Jan Hamerský -

Fender vs. Squier: Telecastery


Tvrdili mi to kámoši, potvrdil mi to kytarář. Málokdo v Číně vyrábí lepší nástroje než Squier. Setkal jsem se dokonce i s názorem, že jeho nejvyšší řady v lecčem překonávají dokonce i mexické Fendery. Podrobil jsem proto značku Squier menšímu dvoukolovému testu.

V prvním nyní srovnám Telecastery, v druhém příští týden naopak Straty. S modelem Fender Classic Series 50's Tele MN WB jsem porovnal ekonomičtější Telecaster z nejvyšší řady od Squieru, a to Fender Squier Classic Vibe Telecaster 50's MN BB. Výsledek mě opravdu překvapil. Potvrdil totiž starou pravdu, že nesejde na tom, který nástroj je lepší, ale co od něj hráč očekává.


Vyzkoušet si Tele od Squieru bylo jako podniknout cestu do pravěku. Epochu dřevního rockenrolu připomínal jak absentující barevný nátěr, tak líný krk, na kterém budete rádi, vykřešete-li Cashův Kruh ohně, a ne právě pohodlná kobylka. Vyvedené AlNiCo snímače a solidní zpracování jsou však velmi pádné důvody si tento budzogáň (palici) ponechat, i když retru zrovna neholdujete. Zvláště pokud zvuk originál Telete jako já rádi vyměníte za větší podíl basů.

Víc než javorový bych uvítal palisandrový hmatník, který by se přes singly vyjadřoval přeci jen jasněji, i tak je to pro punk naprosto perfektní kytara. Taky všechno řekne na plnou hubu, jen po ní nechtějte žádnou autocenzuru a slepotu k vašim hráčským rezervám.


Přesto mě Fenderovo Tele popravdě zrovna nenadchlo. Jeho nejvýraznější předností je typický „twang“, kterého se ve Squieru prostě nedořežete, a to že je o něco pohodlnější než jeho chudší padesátkový příbuzný. Jinými slovy, kdo jde primárně po značkovém telecím zvuku, ať Squier nechá klidně ležet. Ušetří si zbytečné zklamání. Kdo naopak u fenderovských Telat vždycky něco postrádal, u levnějších Squierů by dost možná mohl najít, co tak dlouho hledal.

Tagy Fender Squier Telecaster

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY