Přejít k hlavnímu obsahu
Jan Čapek -

Drobný a praktický Focusrite Scarlett 2i2

Nahrát si dnes v pohodlí svého pokoje demo není vůbec žádný problém. Je k tomu potřeba jen pár základních věcí – a vše začíná u zvukové karty. Výběr zvukové karty je v mnoha ohledech zásadní pro vaše nahrávání – za kvalitu ovšem nemusíte platit horentní sumy. Představím vám FocusriteScarlett 2i2 – nejmenší kartu pro PC z rodiny Focusrite.

Nejmenší opravdu je – modelové označení signalizuje přítomnost dvou vstupů a dvou výstupů. To ovšem není tak úplně jednoduché. V mnoha případech levnějších karet se setkáme s určitým omezením variability vstupů – najdeme pouze jacky, nebo jack a XLR… v případě Scarlettu se na kartě ovšem nacházejí dva kombinované XLR/jack vstupy, u kterých lze u každého přepínat citlivost na linkový či nástrojový signál. Vstupy lze samozřejmě využít v libovolné kombinaci a ke každému si lze nastavit vstupní Gain zvlášť. Každý má také vlastní indikaci signálu v blikajícím okraji potenciometru Gainu. Hned na první pohled tedy lze kontrolovat, zda není citlivost nastavená příliš vysoko.

A co se týče výstupů – k dispozici jsou jak stereo výstup vzadu, tak sluchátkový Direct monitoring výstup na předním panelu. Ten má opět svou vlastní hlasitost. Navíc umožňuje připojení klasických PC bedniček pro uživatele, kteří neinvestovali do studiových monitorů.



Instalace ovladačů a registrace karty jsou rychlé a bezproblémové – do pár minut od vybalení již můžeme nahrávat. Při testování karty jsem využil téměř všech možností, které karta nabízí. Při nahrávání baskytary jsem signál rozbočil, jeden vedl přímo jackem do karty (nastavení vstupu pro nástroj), druhý přes DI výstup na basovém zesilovači do druhého vstupu (nastavení pro linkový signál). Velmi rychle a snadno jsem vyrovnal citlivost a hlasitost jednotlivých vstupů a následně nahrával do dvou stop zároveň, bez jakékoliv slyšitelné latence a zkreslení. Elektrické kytary šly opět ve stereu, přes jack přímo a pak signál z mikrofonu do druhého vstupu. V obou případech elektrických nástrojů jsem ocenil kvalitní převodníky, které přispěly k uchování přirozené barvy signálu zvuku a absenci latence, a bezproblémový Hi-Z vstup pro čistý signál bez nežádoucího ořezu výšek.

Při nahrávání zpěvů a akustických kytar jsem využil i vestavěného fantomového napájení, které funguje hladce, je ovšem lepší si při jeho zapínání dát pozor a ztlumit hlasitost – elektrický impuls bohužel leze přes bedny ven ve formě hlasitějšího lupnutí. V dalších momentech jsou již ovšem napájené mikrofony plně k dispozici. Při nahrávání různých typů vokálů (od šepotu přes recitativ až po zpěv a řev) jsem opět ocenil jasně zřetelnou indikaci síly signálu a snadné přizpůsobení citlivosti vstupu dle potřeby. Stejně jako v případě užití dynamického mikrofonu či přímého signálu nedocházelo ke zkreslení signálu ani k nežádoucí latenci.

Karta, která je v podstatě „základním“ modelem pro PC, samozřejmě nedisponuje MIDI vstupy nebo pokročilejšími možnostmi routingu signálu pro monitoring (např. vícero výstupy na sluchátka) a podobné – na to si musíme trochu připlatit a pořídit například Scarlett 2i4. V případě 2i2 jde spíše o kartu zaměřenou na jednoduché plug-and-play nahrávání, pro takové využití jsou možnosti karty ovšem více než dostačující, oproti ne-příliš-levnějším kartám konkurence má Scarlett již všechny základní funkce, signál se nezahlcuje, nedochází ke zkreslení a nežádoucímu zabarvení signálu a veškeré nahrávání i monitoring fungují bez zpoždění. Drobný a praktický - takový je FocusriteScarlett 2i2.

Tagy FOCUSRITE VRM Box Focusrite

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY