Přejít k hlavnímu obsahu
Je zajímavé sledovat, jak Anti Flag udržují krok s dobou, nezaostávají a zvukově i hrou zní stále moderně. | Foto: Frank Schwichtenberg
Je zajímavé sledovat, jak Anti Flag udržují krok s dobou, nezaostávají a zvukově i hrou zní stále moderně. | Foto: Frank Schwichtenberg
Petr Adamík -

Anti Flag s malou výpomocí přátel komentují současné dění

Pittsburští punk rockoví aktivisti Anti Flag svými písněmi už třicet let bojují proti nespravedlnosti a zlu. Ani aktuální třinácté album Lies They Tell Our Children není výjimkou – s tím, že si na něj Anti Flag pozvali řadu hostů a celé jej pojali jako koncepční záležitost.

Album shrnuje současný, nepotěšující stav světa, aktuální hrozby, se kterými se musíme potýkat, ať už jde o vzrůstající chudobu nebo ekologická rizika. A kvarteto v tom není samo, na pomoc mu přispěchali další, stejně smýšlející kolegové jako Campino, frontman německých Die Toten Hosen, kytarista Brian Baker z Bad Religion či Tim McIlrath z Rise Against.

Sold Everything je příkladným otvírákem, který současně plní roli intra. Kapela si nebere servítky a hned ze startu pálí ostrými. „Fuck all their borders and fuck all their wars... Fuck the Pittsburgh Police and the president too,“ zpívá přesvědčivě Justin Sane. Půda je připravena a může se začít. Naplno to kaplea rozbalí v Modern Meta Medicine s hostujícím Jesse Leachem z Killswitch Engage, jehož projev písni dodává metalcorové ostří. Stejně jako ostatní hosté zde zanechává osobitou stopu.

Po kritice farmaceutických společností a amerického zdravotního systému nám v Laugh. Cry. Smile. Die. nabízí pohled na klimatické změny. „Slyší mě někdo, zajímá to někoho?“ ptají se Anti Flag vážně v jinak melodickém a pop punkově laděném songu, v němž se pro změnu mihne zpěvák Silverstein Shane Told. Všude se to jenom hemží „óóó“ popěvky a hromadnými vokály, tolik důležitými v dosavadní tvorbě kapely.

Další hymnickou záležitostí je třeba Victory Or Death s Campinem, která ale krom svého hosta ničím zajímavým moc nepřekvapí. Jde spíš o klasickou, folkem šmrncnutou halekačku, které pro úplnost chybí snad už jen dudy. Pozornost spíš přitáhne předchozí Imperialism. Ta má dobrý rytmus, který zbytečně nežene dopředu, ale přitom je pořád dostatečně živelný. Rytmus, zpěvy, melodie, všechno v písni funguje na výbornou. Silným momentem je také The Fight Of Our Lives s již zmiňovaným Brianem Bakerem a Timem McIlrathem. Pokud ale chcete klasičtější tvorbu Anti Flag, pak tady jsou pro vás písně Work & Struggle nebo Nvrever.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

I přes velký počet přítomných hostů (objevují se v sedmi skladbách!), nepůsobí sbírka jedenácti skladeb chaoticky ani nesoudržně. Anti-Flag si na albu zachovávají vlastní sound, který kolegové z jiných kapel příjemně osvěžují. Je zajímavé sledovat, jak Anti Flag udržují krok s dobou, nezaostávají a zvukově i hrou zní stále moderně. Ostatně nejsou to žádní nováčci, ale vyspělá a zkušená kapela.

Anti Flag - Lies They Tell Our Children

Anti Flag – Lies They Tell Our Children

Spinefarm Records, 00:33:02

Punk/Rock

70 %

Tagy Anti Flag Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY