Přejít k hlavnímu obsahu
Zakryjte ostatním výhled svým do výšky zdviženým mobilem, na kterém pak stejně nebude nic vidět ani slyšet. | Foto: Max Pixel
Zakryjte ostatním výhled svým do výšky zdviženým mobilem, na kterém pak stejně nebude nic vidět ani slyšet. | Foto: Max Pixel
Anna Marie Hradecká -

5 rad, jak se na koncertě (ne)chovat jako blb

Jste zanícený hudební fanoušek? Kupujete si na své oblíbence lístek v první vlně předprodeje, kolem data koncertu si berete dovolenou a x hodin předem si v publiku vystojíte důlek na nejpříhodnějším místě, abyste viděli hráčům pod prsty a zároveň i něco slyšeli? Nebo jste dokonalý koncertní otrapa, kterého samotná muzika ani moc nezajímá, zato ostatním v publiku dokáže jejich vysněný koncert dokonale zkazit? Pak možná ovládáte následující patero – případně si svuj prudičský um můžete doplnit o další tipy.

1. Jezte, žvaňte, foťte, točte – a vrťte se

Zaníceného hudebního fanouška z jeho výhodného místa nikdo nedostane ani heverem – tedy nikdo kromě vás. Minimálně se o to můžete pokusit tím, že mu třeba budete drobit na záda brambůrky nebo během tiché části skladby začnete s kámošem hlasitě řešit výsledek včerejšího fotbalu. Také se můžete postavit před něj a zakrývat mu výhled svým do výšky zdviženým mobilem, na kterém pak stejně nebude nic vidět ani slyšet.

Kromě toho na koncert pozvěte svou drahou polovičku, které budete chtít ukázat své kvality tím, že budete při jejím objímání strkat do všech okolo. Obecně pokud se budete dostatečně vrtět, máte velkou šanci, že nebohého hudbymilovného diváka natolik otrávíte, že to vzdá a uklidí se dozadu – ke zvukaři, kde je stejně lepší zvuk, nebo rovnou k baru na nervy obalující skleničku.

2. Dávejte hlasitě najevo, že vy jste znalci

Je skvělé, když publikum na muzikanty aktivně reaguje. Netečný dav, kde se všichni tváří jako zaražené špunty, ještě snad žádného interpreta ke strhujícímu sólu neinspiroval. Proto je důležité ječet přes půl kotle obdivné „Vuhuuu!“ pokaždé, když ve skladbě dojde na efektní vyhrávku nebo i jen na pitomou modulaci o půltón výš. Musíte přece dát najevo, že vy hudbě rozumíte a daného vtipu jste si náležitě všimli.

Dobře funguje taky znalecky pobavený hlasitý smích po „naprosto nečekané“ stopce nebo po hudební citaci nějaké známé skladby. Speciálně na jazzových koncertech se takových hujerů najde pokaždé několik – nebudete v tom sami.

Na rockových koncertech nebo fesťácích je zase úplně nejlepší, když si budete zpívat s kapelou všechny songy – ideálně zcela mimo rytmus i intonaci, se zkomolenými texty a hlavně tak nahlas, že ostatní kolem vás nebudou mít z produkce na stagi vůbec nic.

3. Házejte nejen řepou, ale i pivem

Je opravdu věčná škoda, že na velkých akcích už jsou ty tam časy, kdy vzduchem létaly jednorázové kelímky. Publikum v předních řadách je beztak úplně zpocené, takže by mu trochu té polovypité pivní závlahy za krkem jenom prospělo. Dnes už si svůj vratný pohár slasti každý bedlivě hlídá – o to více při tanci. Při divokém křepčení se ovšem hladina piva udržet rovně moc nedá. Už na vodě vám ale říkali, že základní pravidlo je za všech okolností držet pádlo, nehledě na to, jestli vám (nebo ostatním) teče do bot.

Pokud už se rozhodnete svůj pivní mok přeci jen na chvíli odložit, nezapomeňte kelímky a sklenice vyrovnat na okraj stage, pěkně pět čísel od kytaristova pedalboardu. Dejte pojmu „rozlévané nápoje“ ten správný říz!

4. Harašte a šmajchlujte se

Do téhle kategorie patříte mimo jiné v případě, že jste onen páreček z prvního bodu tohoto článku. Pokud váš partner či partnerka během koncertu znuděně mlčí a nedělá dostatečný bordel, začněte se spolu zuřivě líbat a muchlovat. Vy budete mít sexy zážitek z rande, kde hrála „ňáká muzika“, a nebozí zanícení fanoušci nejspíš opět znechuceně vyklidí pole, aby se na vás nemuseli dívat.

Poněkud out už budete, chodíte-li na narvané koncerty za účelem rádoby „nenápadného prodírání se“ davem a šátrání po lidech. Mnohem víc cool je mířit výš – zkuste se třeba vloudit do ohrádky ke zvukaři, kde se na něj budete snažit udělat dojem, aby vás po koncertě vzal do backstage k hlavní hvězdě koncertu. Vždyť u toho pultu stejně celou dobu jen tak postává a nemá co dělat.

5. Porušujte místní pravidla

Tenhle typ diváckého otrapáctví je vhodný pro jedince, kteří se nebojí riskovat, že pole budou muset vyklidit oni sami, nikoli zanícený hudební fanoušek. Takové nepatřičné hurónské tleskání uprostřed nedohraného jazzového sóla by možná mohlo i u jinak distingovaných jazzmanů vzbudit akutní potřebu vás vyvést.

A jestli například chcete změřit síly s jinak dobromyslnými deathmetalisty, zkuste si uprostřed kotle prosazovat třeba „hácéčkové“ manýry – metat hvězdy nebo se rozhánět napřaženými pěstmi. Nebo začněte kličkovat proti směru circle pitu, zrovna když všichni pěkně mašírují a vypadají u toho nadmíru spokojeně. Téměř jistě vás z kolečka vystrnadí a jasně vám dají najevo, že tady si vyskakovat nebudete.

Abychom si to shrnuli...

Je v podstatě jedno, jaký způsob pruzení okolního publika zvolíte. Buďte kreativní – někdy třeba stačí jen trochu smrdět. Nebo žvýkat nahlas žvýkačku. Nebo mít obří slamák, přes který není nic vidět. Možnosti jsou v podstatě neomezené. Vždy se najde někdo, koho spolehlivě vytočíte.

Hlavně pamatujte: k čertu s muzikou, vy jste se sem přišli bavit! A zanícený hudební fanoušek jakéhokoli žánru ať si trhne nohou a jde dozadu. Vždyť on si ty kytaristovy prsty může zblízka prohlídnout doma v nějakém tutoriálu na YouTube.

 

A jaký typ otrapů v publiku na koncertech máte „nejraději“ vy? Napište nám do komentářů.

Tagy just for fun

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Anna Marie Hradecká
Editorka a autorka článků pro Frontman.cz, dramaturgyně pražského kulturního prostoru Čítárna Unijazz, externí redaktorka Českého rozhlasu Vltava (Koncert bez hranic). Klavír, zpěv, altsaxofon, baskytara.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY