Přejít k hlavnímu obsahu
Zbylým členům Static-X se podařilo navodit podobnou kyberpunkovou atmosféru jako v minulosti. | Foto: Harry Acosta
Zbylým členům Static-X se podařilo navodit podobnou kyberpunkovou atmosféru jako v minulosti. | Foto: Harry Acosta
Martin Hošna -

Static-X natočili další poctu svému frontmanovi

Je to k nevíře, ale uplynulo již deset let od úmrtí natupírovaného předáka Static-X Wayna Statica, architekta industriálního groovu, který tragicky podlehl předávkování. Druhé posmrtné album Project Regeneration, Vol. 2, sesbírané ještě za Waynova života, vdechlo nový život kultovní kapele a ukazuje, že pokračování kapely má smysl.

Pomalu, ale jistě reformují zbylí členové odkaz Static-X, vědomi si toho, že frontman Wayne Static byl natolik charismatický, že nahradit ho není běh na krátkou trať. Překvapivě jim tento marketingový i umělecký plán funguje, jak dokazují na již druhé posmrtné desce Project Regeneration, Vol. 2. Náhradník na postu lídra Xer0 (Edsel Dope), „zombifikovaná“ verze skutečného Wayna, je dostatečně autentický a naživo ho skvěle připomíná, nijak přitom ale nepřekračuje seberealizaci vlastního ega a zachovává kapelní dekorum.

Skladby mají podobné vzorce, jako tomu bylo v době největší slávy formace. Dunivý elektronický nádech tu jde ruku v ruce s manickými riffy, chraplavým vokálem a death diskem, nejpatrnějším v písních jako Z0mbie nebo Take Control. Chytlavé rytmy zaručují úspěch hned od prvního taktu, k čemuž napomáhá gotická atmosféra a hmatatelná hnací energie, která permanentně vtahuje do alba industriálním groovem.

Futuristická estetika tu koresponduje s blyštivými zubatými kytarovými riffy, beztvarý hluk elektroniky strašidelně zaplavuje kyberprostor v každém zářezu. Ukázkou zabijáckých zkreslených kytar je píseň No Hope, robotický rytmus v duchu Fear Factory a Ministry pak vévodí nejrychlejší skladbě Kamikaze. Do smrtonosného techno boogie se kapela pustí v ďábelské Disco Otsego, zatímco svůj standard po vzoru Korn odvádí v závěrečné From Heaven. Působivou tečkou je bonusový track Terrible Lie od NIN, který z klasiky industriálu vytvořil agresivní a temnou předělávku.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Zbylým členům Static-X se podařilo navodit podobnou magickou atmosféru jako v minulosti, byť některé pochybnosti z reunionu tu stále visí ve vzduchu. Točit nový materiál z fragmentů skladeb, jimiž kapela stále disponuje po svém zemřelém frontmanovi, nelze donekonečna. Přesto v sobě aktuální tvorba nese velký potenciál, který je výzvou pro kapelu samotnou, zdali přiznat barvu a pokračovat dál s ryze vlastními nápady, nebo definitivně zahrabat značku Static-X do hrobu.

Static-X - Project Regeneration, Vol. 2

Static-X – Project Regeneration, Vol. 2

Otsego Entertainment Group, 00:48:06

industriální metal

70 %

Tagy Static-X Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY