Přejít k hlavnímu obsahu
Foxton nejen ve skladbě Electronic Lover předvádí svou jedinečnou, typickou hru a připomíná, že jeho baskytara byla vždy stěžejním nástrojem ve všech kapelách, kterými si prošel. | Foto: Brendan Murphy
Foxton nejen ve skladbě Electronic Lover předvádí svou jedinečnou, typickou hru a připomíná, že jeho baskytara byla vždy stěžejním nástrojem ve všech kapelách, kterými si prošel. | Foto: Brendan Murphy
Petr Adamík - Pá, 11.11.2022 - 12:00

Partnerství Bruce Foxtona a Russela Hastingse úspěšně pokračuje

Bruce Foxton proslul jako basák britských The Jam, hlavních představitelů tzv. mod revivalu. Po následném patnáctiletém angažmá u Stiff Little Fingers se v roce 2007 sešel s Russelem Hastingsem v tribute projektu From The Jam, s nímž dodnes koncertují. Foxton ale nežije jen z minulosti a společně s Hastingsem tvoří i novou muziku. Aktuálně jim vychází kolekce dvanácti skladeb s názvem The Butterfly Effect.

Jde už o třetí společnou desku této dvojce. V písních čerpají ze své historie, proplétá se v nich soul s rockem, jazzem nebo R'n'B, přičemž muzikanti nezapomínají všem těmto stylům zároveň vtisknout kus své osobitosti. 

První skladba Electronic Lover si vzala hodně z Beatles. Podle prvních tónů baskytary hned poznáte, kdo je má na svědomí. Foxton nejen v této skladbě předvádí svou jedinečnou, typickou hru a připomíná, že jeho baskytara byla vždy stěžejním nástrojem ve všech kapelách, kterými si prošel.

Tempo je klidnější, nikam se nespěchá, muzikanti si užívají každou vteřinu. V pilotním singlu Lula předvádí ukázkový pop 60. let s příjemně melodickou basovou linkou a Hastingsovým jistým vokálem. Už tak dokonalou záležitost ještě vylepší saxofon Tonyho „Rica“ Richardsona. Rocková Circles připomene energii The Jam, rozvíří klidnější vody a připraví půdu pro pozitivní Time On Your Side v Motown stylu se skvělými dechy.

Rain je psychedeličtější kousek s tajemnou atmosférou, po němž přijde na řadu akustická Too Old To Cry, Too Young To Die. Citlivá souhra se smyčci je mimořádná a pánové se v ní blíží tomu, co na posledních deskách předvádí někdejší Foxtonův parťák Paul Weller. Závěr patří soul rockové parádičce Anything You Want s uvolněným, improvizovaným finále.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

The Butterfly Effect je velmi vyrovnaná nahrávka. Bruce Foxton a Russel Hastings po tolika společně strávených letech fungují v dokonalé symbióze a zanechávají za sebou dojem vyzrálé kapely, samozřejmě za pomoci dalších muzikantských es, jako je bubeník Mark Brzezicki (Big Country) nebo zmíněný saxofonista Tony „Rico“ Richardson (Bad Manners). 

Jsou to skvělé popové písně, které na první poslech můžou působit obyčejně, ale ve skutečnosti každá z nich skrývá zajímavé hudební motivy a propracované pasáže. Zároveň nechybí pestrá škála hudebních nástrojů – vedle kytar, basy a bicích zde máme dechy, smyčce nebo stylové hammondky. Takhle to dopadá, když se do práce pustí skuteční profesionálové.

Foxton & Hastings - Butterfly Effect

Foxton & Hastings – The Butterfly Effect

Bass Tone Records, 49 min.

75 %

Tagy Bruce Foxton Russel Hastings From The Jam Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY