Přejít k hlavnímu obsahu
Bootch -

NOVATION MININOVA: Kompaktní anděl s ďáblem v těle

Chybí vám v kapele synťák? Hrajete pop? Hrajete rock? Hrajete elektro? Chcete prostorově nenáročný nástroj na cesty nebo do domácího studia? Nemáte pěnez na rozdávání? Pokud jste alespoň na jednu z těchto otázek odpověděli ANO, pak je pro vás Mininova tím správným řešením.

Máte pocit, že jste tuhle mladší a menší sestru Ultranovy už někde viděli? Máte pravdu, podoba s legendárním microKorgem je více než nápadná. Avšak zatímco microKorg a jeho charakteristický zvuk najdete v základní výbavě snad každé druhé kapely současnosti, s Mininovou se přece jen trochu odlišíte.

Když poprvé rozbalíte Mininovu, přivítá vás elegantní tmavě modré plastové šasi s dřevěnými bočnicemi, pohodlné plastové knoby, gumové pady a přehledný display s modrým podsvícením. Při hmotnosti 2.5 kg působí Mininova opravdu roztomile. Miniaturní rozměry (šířka pouhých 56 cm) však mohou být i nevýhodou. Je nutné si uvědomit, že Mininova nemá standardní velikost kláves, jedná se o miniklávesy, které jsou výrazně menší než standard, na který je většina hráčů zvyklá. Mininova proto není vhodná pro hráče se silnějšími prsty. Další úskalí může nastat při umístění Mininovy na stojan. Zejména klasické klávesové X zde příliš neobstojí. Při vysoko nastaveném těžišti není nástroj příliš stabilní.

Co se však výbavy týče, vešlo se toho do droboučké Mininovy opravdu hodně. Dvě banky po 127 továrních zvucích jsou rozšířené o třetí banku (rovněž 127 míst) pro uživatelské zvuky. Presety lze třídit buď podle typu (bass, lead, pad atd.) nebo podle hudebního stylu (pop/rock, hip hop, techno atd.). Každý zvuk lze samozřejmě editovat pomocí mnoha parametrů, takže byť celkových 254 továrních presetů není mnoho, vzhledem k rozsáhlým editačním možnostem si bohatě vystačíte. Mininova má 2 oscilátory, arpegiator i efektovou sekci. Samohrajkáři či syntezátoroví nováčci zcela jistě ocení samostatný velký knob pro zřejmě nejpoužívanější a nejatraktivnější zvukovou editaci – FILTER (oříznutí frekvence) a také 8 padů pro jednoduché uložení a vyvolání oblíbených zvuků během hry.

Těchto 8 výrazných padů má však i další zajímavé využití. Pomocí páčky ANIMATE/ARPEGGIATE přepínáte mezi ovládáním arpeggia a změnou parametrů daného presetu. U arpeggiate můžete snadno určit, které noty právě přehrávaného arpeggia mají znít a které nikoliv. Animate je zajímavá funkce. U každého presetu nabízí Mininova 4-8 zajímavých zvukových variací pomocí stisku jednoho z tlačítek. Také tuto funkci jistě ocení zejména méně zkušení uživatelé syntezátorů, kteří si ze začátku nedovedou představit, co vše se dá z původního továrního presetu vytvořit. Tlačítka Animate tedy mohou v tomto směru sloužit jako malá nápověda a vstupenka do světa téměř neomezených zvukových možností.

Mininova je plná drobných vychytávek, jako jsou například nenápadné navigační šipky, které vám při editaci zvuku napovídají, kterým směrem se nachází původní nastavení. Další zajímavou vlastností je rozhodně i zdířka EXT IN. Díky tomuto vstupu pro externí zvuk můžete do nástroje poslat např. zvuk z kytary nebo basy a pomocí Mininovy tento zvuk modulovat. Skvělý a zábavný je i vokodér. Díky mikrofonu na husím krku (součást balení) můžete ze svého hlasu udělat třeba robota nebo vícehlasý sbor. Při propojení s počítačem můžete navíc Mininovu použít jako externí MIDI keyboard a zcela jistě oceníte i možnost napájení přes USB (síťový adaptér i USB kabel jsou součástí balení).

Najdou se samozřejmě i drobné neduhy jako je např. malé rozlišení displaye (aneb na poměrně velký display by se toho rozhodně mohlo vejít i víc) nebo až příliš silné modré podsvícení modulačního a pitchbend kolečka, které je nepříjemné zejména ve tmě a přítmí. Na druhou stranu nikdo a nic není dokonalé a za cenu pod 10 tisíc korun budete lepší synťák hledat jen velmi těžko.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY