Přejít k hlavnímu obsahu
Život a studium v Dublinu mi umožnilo se plně zaměřit na hudební tvorbu, jsem blíž svému snu věnovat se skládání profesionálně | Foto: archiv FS
Život a studium v Dublinu mi umožnilo se plně zaměřit na hudební tvorbu, jsem blíž svému snu věnovat se skládání profesionálně | Foto: archiv FS
Frank Sage - Pá, 04.12.2020 - 14:00

Naši mě v hudbě zpočátku nepodpořili. Pomohlo mně to dospět

Mým snem odjakživa bylo se stát hudebníkem. Když jsem se o tom zmínil doma, koukali na mě jak na mrkev v zimě, řekli: „To víš, že jo.” – a poslali mě studovat geodézii. Tak jsem se textařině věnoval pouze po večerech.

Po vyčerpávajícím studiu stavárny jsem potřeboval změnu. Nejlépe radikální a v zahraničí. Irsko jsem si vybral proto, že jsem uměl anglicky a na rozdíl od Londýna jsem si ho mohl dovolit. Irové jsou velmi vlídní a přátelští, zvlášť k cizincům, bylo tedy velmi jednoduché si zde najít kamarády. Od nich jsem se dozvěděl, že v Irsku je jeden z osmi institutů moderní hudby zvaný BIMM. Věděl jsem, že se tam musím dostat.

Na přijímačky jsem měl dva měsíce. K nim byly zapotřebí 4 písničky vlastní tvorby a důkaz o tom, že máte zájem o obor. V mém případě to byly deníčky s texty. Neuměl jsem noty, zpívat jsem se nikdy neučil, a před přijímačkami jsem se musel znovu naučit hrát na kytaru. Nedokážu proto ani popsat tu radost, když mi přišel dopis o přijetí.

BIMM je jedna z mála škol, co nabízí studium textařství a skládání hudby. Mezi ostatní obory patří zpěv, bicí, kytara a basa. Studium je jedna výzva za druhou. Během prvního a druhého ročníku musíte se studenty z ostatních oborů založit kapelu, složit skladbu a na závěrečné zkoušce pak se svou tvorbou ve škole vystoupit. Většina lektorů jsou aktivní hudebníci, proto je jejich zpětná vazba vždy věcná, aplikovatelná a praktická. V teorii jsem se setkal i se základy hudebního managementu a produkce, které teď během vydávání vlastní tvorby uvádím v praxi. Z mé zkušenosti mohu studium na BIMM v Dublinu vřele doporučit.

Moje jméno (František Moudrý) samozřejmě dělalo anglicky mluvícím lidem problém vyslovit. Začal jsem se představovat jako Frank, a tak vznikla předloha pro pseudonym Frank Sage, kde slovo „sage“ je jak bylina, tak i starý anglický výraz pro slovo „moudrý“.

Na podzim jsem vydal svůj první singl s názvem Itches. Song jsme začali psát s kamarádem ze školy, Alexem. Pochází z Německa a do Dublinu přijel kvůli studiu na naší škole. Celá skladba vznikla z prvotní melodie na jemně rozladěné piano, které má Alex doma. Často jsme na něj hrávali znělky z hororových filmů, protože se k tomu jeho zvuk perfektně hodil. Když mi melodii z Itches poprvé zahrál, oba jsme věděli že na tom chceme pracovat společně. Celý zbytek toho odpoledne jsme pak strávili nad strukturou a melodií našeho prvního společného projektu.

Shodou okolností jsem v tu samou dobu pracoval na textu. Obvykle prvně vymyslím text, následně pak k textu skládám hudbu. Většinou píšu na telefon, takže mám pak poznámky a nápady všude sebou. To stejné odpoledne jsem text Alexovi přečetl a byl pro tu skladbu perfektní, jak tematicky, tak strukturou. Nahráli jsme si tedy první verzi piana na telefon, abych ho pak doma mohl převést na elektronické piano.

Použili jsme orchestrální bubny, housle a čelo pro kontrast s jemnou melodií piana. Vokály jsme nahráli v Alexově ložnici. Pro mrazivý efekt vysokého hlasu, který doprovází naši píseň, jsem použil můj hlas posunutý o 4 oktávy nahoru. Finální verzi singlu nám namixoval Alexův kamarád z Německa, který vydává svoji vlastní tvorbu a přivydělává si jako producent.

Potřeboval jsem pomoct s obalem pro singl, a tak jsem využil známosti z Brna! Požádal jsem o spolupráci kamarádku, kterou jsem poznal, když jsem byl na střední, Anežku. Věděl jsem, že studovala malbu a design, a že spolupráce nám určitě půjde. Tak tedy vznikl náš česko-německý tým, sídlící v Dublinu.

Frank Sage

Je to pět let, co jsem se přestěhoval do Irska. Život a studium v Dublinu mi umožnilo se plně zaměřit na moji hudební tvorbu, dodalo mi sebevědomí a posunulo mě k mému snu se skládání věnovat na profesionální úrovni. Seznámil a spřátelil jsem se se skvělými lidmi a uvědomil si, jak je důležité se nebát požádat o pomoc, že se najde někdo, kdo je ochoten vám věnovat svůj čas, že není nutné být na všechno sám.

Momentálně s Alexem pracujeme na živé verzi Itches a jejím videu. Píseň bude doprovázet pouze zmíněné piano a housle. Na 11. prosince 2020 je plánované vydání druhého singlu s názvem summer hit. V únoru 2021 nadále vyjde debutové EP, obsahující šest skladeb včetně dvou již zmíněných.

Závěrem bych chtěl ještě říct, že naši mě v Irsku pravidelně navštěvují, jsou mi velkou oporou a jsem jim za ledacos vděčný. Jednou mi maminka řekla, jak je jim líto, že mě v hudbě nepodporovali dřív. Já ale ničeho nelituji, byly to zkušenosti, které mi pomohly dospět. Všechno má svůj čas. Před pár lety bych na takové pohlcení hudbou ještě dost možná nebyl připravený...

Jak za svým snem dělat hudbu profesionálně kráčíte vy? Podělte se s námi v komentářích nebo pošlete vlastní příběh na redakce@frontman.cz.

Tagy komunita Frank Sage BIMM Institute Dublin
Frank Sage
Pocházím z Brna a už 3 roky studuju na vysoké škole moderní hudby BIMM Dublin v Irsku. Po vystudovaní střední průmyslové školy stavební, oboru geodézie to byla opravdu velká změna. Okamžitě jsem ale měl pocit, že jsem se tu našel a cítil se ve své kůži. Na školu jsem šel s odh…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY