Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Po, 19.12.2016 - 11:00

Na co hrají struneři z Dandy Warhols

Americká alternativně rocková kapela Dandy Warhols, jejíž název vznikl jako slovní hříčka na jméno pop artového velikána Andyho Warhola, byla založena v roce 1994 v oregonském Portlandu a v její hudbě se originálním způsobem mísí vlivy post punku, britpopu, neo-psychedelie a shoegaze rocku se stěnou syrově zkreslených kytar nezřídka podpořenou chorusy, flangery nebo phasery.

Čtveřici tvoří frontman Courtney Taylor-Taylor, kytarista Peter Holmström, pianistka a baskytaristka Zia McCabe a bubeník Brent DeBoer, jenž za soupravou vystřídal v roce 1998 původního člena Erica Hedforda. Kapela má na svém kontě devět studiových alb, jeden živák, dvě kompilace a jejich skladby byly použity v několika reklamách, filmech a znělkách.

Během své kariéry spolupracovali s řadou předních producentů jako např. s Nilem Rodgersem, Nickem Rhodesem nebo Jimem Lowem. Skupina vyprodávala koncertní sály po celém světě, v roli headlinerů se představila na mnoha prestižních festivalech a v roce 2003 ji jako support pozval na svou šňůru Reality Tour také jejich skalní fanoušek David Bowie.

Zatím posledním počinem je deska Distortland z dubna letošního roku, kterou předznamenal singl You Are Killing Me. Album kapela v současné době podporuje na severoamerickém turné, k němuž se váže i popis kytarového a basového gearu Courtneyho Taylor-Taylora, Petera Holmströma a Zii McCabe. Nové songy představí Dandy Warhols i českému publiku a to 22. února 2017 v pražském Lucerna Music Baru.


Peter Holmström

Kytary:

Holmström je zatížen především na raritnější starší nástroje a výjimkou není ani často používaný Fender Telecaster Thinline z roku 1972. Tento dnes už vintage kousek v zašlém oranžovo krémovém laku a javorovým hmatníkem je osazen dvojicí původních humbuckerů u Fendera vyrobeným tremolem ve stylu Bigsby a modifikovanou kobylkou tune-o-matic. Na Thinline natahuje struny Ernie Ball Slinky o síle .010 - .052.

Druhým nástrojem je TK Smith T-style z roku 2013 s očkovaným javorovým topem v transparentní úpravě, palisandrovým hmatníkem s 22 pražci, dvojicí custom snímačů P90 a tremolem Smith inspirovaným systémem Paula Bigsbyho. Zvláštností je, že tuto kytaru osazuje dvěma značkami strun - u nemotaných používá Ernie Ball Slinky (.010, .013, .017) pro E,A,D si vybral D'Addario Chrome Flatwound (.035, .045, .056).

Pro podladění slouží pololubový, barytonový Koll Custom Super Glide Almighty Baritone s prodlouženou menzurou, třemi single coily a tremolem Bigsby a další exotický exemplář představuje pololubovka Harvester Antonio vyrobená v roce 2014 v Austrálii. Nástroj s výrazně úzkým krkem je vybaven třemi minihumbuckery, ručně vyráběným tremolem i kobylkou a většinou strunami Ernie Ball Slinky .010 - .052.

Zesilovače a boxy:

Holmström vozí na turné stále svá oblíbená komba Vox AC30, ale nyní na ně staví dvojici celolampových, jednokanálových komb Soursound GV-15 s dvanáctipalcovými reproduktory.

Efekty:

Základem neustále se měnícího pedalboardu je MIDI kontroler CAE RST-24 od Custom Audio Electronics, ladičky Boss TU-2 nebo TU-3, zkreslení Malekko Charlie Foxtrot, kompresor AnalogMan Mini Bi-Comp, Boss DM-3 delay, kvákadlo Dunlop Cry Baby modifikované Timem Hochstedlerem, digitální delay Boss DD-5, volume pedal Mission Engineering VP Pro, Boss PN-2 Tremolo/Pan, delay Strymon Time Line a footswitch přepínající tremolo integrované v kombech Soursound. Napájení obstarává dvojice distributorů Custom Audio Electronics.


Courtney Taylor-Taylor

Kytary:

Frontman a kytarista Dandy Warhols používá na koncertech dva identické a velmi vzácné modely pololubovek Fender Coronado z roku 1967. Nástroje v provedení Olympic White jsou osazeny dvěma snímači P90, pevnou kobylkou a závěsným struníkem. Obě kytary jsou potaženy strunami Ernie Ball Slinky .010 - .052.

Zesilovače a boxy:

Taylor-Taylor se řídí heslem "v jednoduchosti je síla" a tomu odpovídá i minimalistické vybavení v podobě dvoukanálové lampového komba 60s Sound s reverbem, tremolem a patnáctipalcovým reproduktorem doplněným malým tranzistorovým kombem Marshall Lead 12 z osmdesátých let.

Efekty:

Signál z kytary míří do ladičky Boss TU-2, odtud do kvákadla Dunlop Cry Baby, distortionu Malleko Distortland, Big Muffu od Electro-Harmonix, kompresoru MXR Dyna Comp a delaye Roland RE-20 Space Echo. Efekty jsou napájeny modulem Voodoo Lab Pedal Power 2 Plus.

Zia Mc Cabe


Baskytary:

Basistka Zia Mc Cabe dává v současné době přednost staršímu Fenderu Musicmaster z roku 1972. Nástroj v červeném laku disponuje krátkou menzurou a je osazen jedním lipstick singlem Curtis Novak Musicmaster umístěným ve střední poloze. Oblíbenými strunami jsou Ernie Ball Slinky.

Zesilovače a boxy:

Hlavním zesilovačem je rackový model Gallien-Krueger 400RB v kombinaci s rozměrným, podomácku vyráběným kabinetem vybaveným jedním 15-ti palcovým a čtyřmi 10-ti palcovými reproduktor plus dvěma výškovými hornami.

Efekty:

Jednoduchý pedalboard obsahuje ladičku Boss TU-3, ekvalizer Boss GEB-7, lampové zkreslení Coopersonic Valveslapper se dvěma elektronkami 6N2P-EV vyměnitelnými za typy 12AX7,12AU7 nebo 12AT7s a rozdělovač signálu Boss LS-2 Line Selector.

Tagy gear
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY