Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

ESP Guitars zahajuje rok 2024 s téměř 40 novými modely LTD

Společnost ESP Guitars nastartovala letošní kytarovou sezonu velkolepou, více než hodinovou videoprezentací nových kytar a baskytar z produkce dceřiné značky LTD, která na trh postupně uvede téměř čtyři desítky nástrojů napříč všemi modelovými řadami. Kompletní novinková série LTD 2024 bude mít oficiální premiéru už za pár dní na hudebním veletrhu NAMM, který se tradičně koná v areálu Convention Center v kalifornském Anaheimu.

LTD Arrow-1000 (Dark Brown Sunburst Satin)

Série LTD Arrow

Do kolekce Arrow ve stylu modernizovaných Flyingů V přibyly dva nové modely: Arrow-1000 v barvě Dark Brown Sunburst Satin a Arrow-1007 Baritone EverTune v černé barvě. Obě kytary mají radikální V-tvar ESP Arrow a nabízejí konstrukci s průchozím krkem. Arrow-1007 Baritone EverTune je sedmistrunný model s 27" barytonovou menzurou.

LTD EC-1007 Baritone EverTune (Black)

Série LTD EC a H

Edice ESP LTD EC byla také rozšířena o několik nových modelů, včetně verze LTD Deluxe EC-01FT, která bude k dispozici v odstínech Black, Olympic White a Vintage Burst. Je odpovědí na častá přání kytaristů po střízlivé, ploché verzi oblíbeného designu Eclipse. Na první pohled vypadá tato kytara poměrně jednoduše vybavená, ale pod kapotou se skrývá mnohem víc. Díky novému snímači vyvinutému exkluzivně pro ESP firmou Seymour Duncan a dalším designovým vylepšením není EC-01FT žádným základním modelem EC.

Dalšími novinkami v řadě LTD Deluxe EC jsou nově přepracované úspěšné modely EC-1000 Black a EC-1000 See Thru Black Cherry, které jsou nyní vybaveny snímači Fishman Fluence. Přibyla také varianta EC-1007 Baritone EverTune (Black), sedmistrunná kytara s 27" barytonovou menzurou a kobylkou EverTune..

Model LTD Deluxe H3-1000FR (Metallic Silver) je vybaven subtilním, rychlým javorovým krkem a sadou snímačů s přímou montáží: humbuckerem Seymour Duncan Custom 14 vyvinutým exkluzivně pro ESP, spárovaným s kobylkovou verzí Seymour Duncan APH-1 Alnico II Pro.

LTD PHOENIX-1001 (Tobacco Sunburst)

Série LTD M, MH a Phoenix

Nový model M-1001 (Charcoal Metallic Satin) má ploché olšové tělo, tenký javorový krk se saténovou povrchovou úpravou a humbucker Fishman Fluence Modern uchycený přímo do těla. LTD Deluxe M-1007 Baritone (Charcoal Burst Satin) je naproti tomu sedmistrunná kytara s průchozím krkem, 27 palcovou barytonovou menzurou a olšovým tělem opatřeným vrchní deskou z obláčkového javoru.

MH-1000 EverTune (Charcoal Burst) má opět průchozí krk, standardní menzuru 25,5", mahagonové tělo s javorovým obláčkovýmtopem, 24 extra jumbo pražců z nerezové oceli a inovativní kobylkou EverTune. Instalovány jsou jsou aktivní  humbuckery Fluence Modern značky Fishman. Podobně koncipován je MH-1000NT (Charcoal Burst), kde byla použita pevná kobylka TonePros Locking TOM se strunami vedenými skrz tělo.

Nová elegantně působící varianta LTD Deluxe Phoenix-1001 (Tobacco Sunburst) evokující Gibson Firebird s celomasivním krkem je vybavena flexibilním humbuckerem Seymour Duncan Custom 14, poskytujícím silný výstup a výjimečnou tonální vyváženost.

LTD XJ-1 HT (Black Blast)

Série LTD SN, Viper a XJ

Ohlášeny jsou také tři nové modely řady SN. SN-1000 EverTune Koa (Natural Satin) má šroubovanou konstrukci s 25,5" menzurou a mahagonové tělo s horní deskou z exotického havajského dřeva koa. Hmatník je v prostoru 15. až 22. pražce frézován (tzv. scalloping) pro jistější a pohodlnější bending strun. SN-1007HT Baritone (Fire Blast) nabízí prodlouženou 27palcovou menzuru a pískovanou povrchovou úpravu Fire Blast na těle z bahenního jasanu.

Příbuzná barytonové verze v laku Black disponuje šroubovaným krkem lepeným z pěti vrstev praženého javoru a purpleheartu s prohilem Thin-U. Novinka se objevila i v řadě Viper, a to v podobě modelu LTD Deluxe Viper-1000 v oblíbeném provedení Vintage Black.

Edice ESP LTD XJ je zpět s modelem XJ-1 HT (Black Blast) se šroubovanou konstrukci, menzurou o délce 25,5 palců a texturovanou, pískovanou černou povrchovou úpravu těla (Blast) z bahenního jasanu, jenž poskytuje transparentní zvukový charakter s výraznějšími basy a detailně prokreslenými výškami. Mezi další vlastnosti patří krk z praženého javoru a oblíbená reverzní hlavice.

LTD Royal Shiva (Silver Sunburst)

Série LTD Signature

Firmy ESP / LTD se mohou pochlubit dlouhým seznamem továrních hráčů a signature modely jsou důležitou součástí tradice těchto značek. Již v 80. letech proslavili ESP kytaristé jako George Lynch, Kirk Hammett, James Hetfield a mnoho dalších. Na veletrhu NAMM 2024 společnost představí celkem osm nových nástrojů z edice Signature.

LTD GH SV-200 je nejnovější kytarou z postavenou pro Garyho Holta, jednoho z nejvlivnějších kytaristů ve světě thrash metalu. Jedná se o cenově dostupnější verzi Holtova Flyingu LTD GH-SV, který byl představen v roce 2023, a přichází se stejným offsetovým tvarem těla, černou povrchovou úpravou a identickými červenými lemovkami jako jeho high-endová předloha.

Se superstratem LTD GL Desert Eagle ve formě legendárního modelu Kamikaze představuje ESP novou signature kytaru pro svého dlouholetého endorsera George Lynche (Dokken, Lynch Mob). LTD MK EC-FR je novým přírůstkem do kolekce Mille Petrozzi, zakladatele průkopnické thrashové kapely Kreator. Tato kytara přichází ve tvaru známém z modelu ESP Eclipse s jedním výřezem, ale s olšovým tělem a plochou vrchní deskou bez frézovaných hran.

Letošní hudební veletrh v Anaheimu uvítá také zcela novou kytaru, vyrobenou podle specifikací Billa Kellihera z americké metalové kapely Mastodon. Model LTD Royal Shiva vychází z nástroje, který si Kelliher nechal postavit v ESP Custom Shopu, a má unikátní tvar těla se symetrickým dvojitým výřezem a povrchovou úpravu Silver Sunburst, která zasahuje až na zadní stranu těla a krku.

LTD TED-EC patří do signované série Teda Aguilara, kytaristy thrashové kapely Death Angel. Tento singlecut na bázi Les Paulu model EC má černou povrchovou úpravu s bílými kryty dvojice humbuckerů, bílými rámečky snímačů a ve stejném odstínu jsou vyvedeny i perleťové rondely ladicích mechanik.

ESP / LTD také oznamuje designovou aktualizaci podpisové kytary Larse Frederiksena z kultovní punkrockové kapely Rancid. Model LTD Volsung s tvarem Viper, inspirovaným Gibsonem SG, je nyní nabízen v novém provedení Oxblood Satin.

LTD MLB-4 (Black Blast)

Baskytary

Na veletrhu NAMM 2024 budou mít premiéru i dvě nové signované baskytary. LTD FL-4 představuje čtyřstrunný model postavený pro Frédérica Leclercqa, baskytaristu německé thrashmetalové kapely Kreator, a LTD MLB-4 v parádní povrchové úpravě Black Blast byla vyvinuta společně s Mikem Leonem ze Soulfly.

LTD Horizon Custom ‘87 (Pearl White)

Série LTD '87

Společnost také uvede na trh nový přírůstek do oblíbené řady LTD '87. Pokud chtěl hudebník na přelomu 80. a 90. let nejlepší dostupnou shred kytaru, byla to pravděpodobně ESP Horizon. Tyto více než 40 let staré originály jsou dodnes velmi žádané. Stejně jako u ostatních zástupců série '87, i u modelu Horizon Custom '87 vzali návrháři LTD komponenty, hardware a povrchové úpravy jako věrnou rekonstrukci verze ESP z té doby. Nový LTD Horizon Custom '87 je nabízen v následujících třech povrchových úpravách: Black, Candy Apple Red (obě s černým hardwarem) a Pearl White (s chromovaným hardwarem).

LTD EC-256 (See Thru Black Cherry Sunburst)

Série LTD TL a ekonomické modely EC 200 / 256

Výrobce nezapomněl ani na elektroakustiky z kolekce TL, jejíž nabídka se rozrostla o verzi TL-6 v působivém transparentním provedení Charcoal Burst, kterým je lakována čelní ozvučná deska z obláčkového javoru i hlavice nesoucí mechaniky Grover. Nástroj má mahagonovou konstrukci s výřezem cutaway, krk s profilem Thin-U, hmatník z pečené jatoby, nultý pražec GraphTech Nubone XB a snímací systém Fishman Sonicore.

V neposlední řadě představí ESP Guitars na veletrhu NAMM 2024 také finančně vstřícnější el. modely ze sérií LTD 200 a 256. Verze LTD EC-201FT, která je k dispozici v barvách Black a See Thru Black Cherry, je cenově dostupnější alternativou modelu EC-01FT ze série Deluxe. Varianta LTD EC-256, dlouhodobě jeden z nejoblíbenějších modelů značky, je nyní k dispozici ve třech nových barvách: Candy Apple Red Satin, See Thru Black Cherry Sunburst a Vintage Gold Satin.

Tagy ESP LTD

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY