Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Po, 19.07.2021 - 00:01

Edice Squier FSR Classic Vibe 60 Custom Esquire

První prototyp modelu Esquire sestavili Leo Fender a George Fullerton v roce 1949 a v březnu následujícího roku se jednosnímačové nástroje, které daly základ následné sérii Broadcaster (později Telecaster), objevily na trhu. Za více než sedmdesát let se tento typ kytary dočkal několika úprav a řady reissue verzí, včetně japonských edicí nebo unikátních kousků z firemního Custom Shopu. Zatím poslední kolekci, reagující na rostoucí poptávku po Esquieru, představuje série Squier FSR 60 Custom Esquire z populární řady Classic Vibe, kombinující tradiční koncepci s modernějšími konstrukční prvky.

Pro výrobu těla, jehož přední i zadní hrany zdobí bílá výložka, bylo vybráno dřevo nato, šroubovaný javorový krk s pohodlným subtilnějším C-profilem doplňuje hmatník z indického laurelu o radiusu 9.5 palců, do něhož je zasazeno 21 užších vysokých pražců. Kostěný ořech má šířku 42 mm a délka menzury činí standardních 25.5 palců (648 mm).

Struny jsou ukotveny skrz korpus, klasickou kobylku s vaničkovou základnou připevněnou čtveřicí vrutů kryje vrstva niklu, trojice duálních válečkových kamenů je chráněna chromem a na hlavici s logem ve stylu šedesátých let najdeme celokovové vintage ladicí strojky s malými oválnými rondely a srážeč strun EH.

Jak už bylo řečeno, Esquire je na rozdíl od Telecasteru vybaven pouze kobylkovým snímačem, v daném případě se jedná o single coil Fender Designed s magnetem ze slitiny Alnico, dodávající tónu potřebnou vzdušnost a čitelnost. Ovládání sestává z potenciometrů hlasitosti, tónové clony a třípolohového páčkového přepínače.

Ten nabízí následující možnosti: 1. poloha – zapojena pouze hlasitost, 2. poloha – zapojena hlasitost i clona, 3. poloha – zapojena hlasitost a fixní obvod TRO (Treble Roll-Off) s kondenzátorem eliminujícím vyšší frekvenční pásma. Díky těmto konfiguracím lze z Esquieru dostat poměrně širokou paletu zvuků od brilantního ostrého tónu až po temnější měkký témbr s kulatějším atakem.

Squier FSR Classic Vibe 60 Custom Esquire, zařazený do produktové linie Fender Special Run, je dostupný v odstínech Lake Placid Blue, Black a transparentní úpravě Sunburst s třívrstvým bílým pickguardem v decentním patinovaném provedení „parchment“. Evropská cena nástroje vyráběného indonéskou pobočkou se pohybuje pod hranicí 400 eur.

Tagy Fender Squier Squier FSR Classic Vibe 60 Custom Esquire
Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY