Přejít k hlavnímu obsahu
redakce -

Bughead Records vydali „outsiderskou“ lo-fi kompilaci

Hudebních aktivit v hlavních kulturních centrech je více než dost. O to víc si ceníme činnosti labelů a hudebníků, kteří se snaží „dělat kulturu“ a podpořit muzikanty i v okrajových regionech. Takoví jsou i jihomoravští Bughead Records, kteří vydali svou už čtvrtou nahrávku – kompilaci českých hudebníků na pomezí experimentálního lo-fi, indie folku a dreampopu. Čtyři z pěti prezentovaných kapel pochází z oblasti kolem Uherského Hradiště a Veselí nad Moravou.

Kompilace obsahuje úplné debutanty – uherskohradišťští písničkáři Yasmina Melliti a Hello Incognito za sebou mají pár koncertů a nyní přicházejí s prvními singly. Oba více či méně charakterizuje syrové (lo-fi) písničkářství, melodické vokály, ale také znepokojivá atmosféra, která se jejich skladbami prolíná. „Skládáním si všechno ujasňuji a jakoby vkládám část břemena na papír v podobě textu,“ říká písničkářka Melliti, mezi jejíž inspirace patří Julien Baker, Lucy Dacus nebo Snail Mail.

Zbývající tři jména z kompilace už první nahrávky mají za sebou. Mimo je projekt Martina Smělíka a Barbory Gajdošové, kteří na sebe upozornili úspěšnou účastí v soutěži Radia Wave Startér. Pro dvojici z Uherského Hradiště, na EP Gaia hrající ryze akusticky, jsou typické dvojhlasé zpěvy, nareverbovaná kytara a podmanivou atmosféru dokreslující syntezátory. „Obě skladby jsou ukázkou našeho postupného vývoje, který bychom rádi zaznamenali na našem prvním dlouhohrajícím albu. To plánujeme vydat letos na podzim,“ říkají Mimo. Se svou druhotinou po předloňském debutu se vrátí také veselští dreampopoví Billow. „Maps byla velmi klidná, akustická, šepotavá deska, která vznikala na mnoha místech po světě. Druhé album vzniká víceméně na jednom místě – na chalupě v Bílých Karpatech – zato bude zvukově rozmanitější a lépe přiblíží naši současnou živou podobu,“ říkají Billow, kteří zároveň stojí za nadšeneckým vydavatelstvím Bughead Records. Pátý zástupce výběru, opavský hudebník Ondřej Anlauf vystupující pod monikerem Naive Music, u labelu Bughead Records loni vydal už své debutové album. Nové skladby na něj náladou a přístupem bezprostředně navazují.

„O podobné kompilaci jsme začali přemýšlet začátkem loňského roku. Nejedná se ale o album toho typu, že by nám x kapel poslalo mailem písničku a my bychom to slepili dohromady. Postupem času se z toho stala spíš taková komunitní záležitost. Řešili jsme společně písničky, nahrávání, půjčovali si vybavení, nástroje, často na písničkách různě hostujeme, pořádali jsme pro sebe koncerty... zkrátka jsme se toho všichni hodně naučili,“ popisuje za Bughead Records Jakub Zbořil s tím, že vznik nahrávky charakterizuje nekonečné předělávání. „Jsme rádi, že se to nakonec dotáhlo. To mě vždy na kapelách z tohoto regionu mrzelo. Většinou se rozpadly ještě před tím, než něco vůbec stačily vydat, v tom lepším případě za sebou zanechaly aspoň EP. Doufáme, že tahle kompilace pomůže vzniknout mnoha zajímavým deskám nejen z oblasti Slovácka,“ uzavírá Zbořil.

Kompilace Bughead Records Vol. 1 vyjde v průběhu dubna také fyzicky na kazetě. Za Frontmana palec nahoru.


Tagy Bughead Records Billow Mimo Naive Music Yasmina Melliti Hello Incognito Slovácko

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY