Přejít k hlavnímu obsahu
Album Pawn & Kings je úžasná emotivní jízda. | Foto: Chuck Brueckman
Martin Hošna -

Alter Bridge servírují další porci moderního hard rocku

Jen hrstka kapel umí po bezmála dvou desetiletích valit poctivý rock'n'roll hlasitě před sebou a nezaprodat se. Alter Bridge navíc posouvají každou další nahrávku do složitějších a progresivnějších hudebních obzorů, což je přesně případ sedmého zářezu Pawn & Kings.

Deset skladeb tu opět reprezentuje unikátní skladatelské nadání Marka Tremontiho a Mylese Kennedyho, zároveň i jistý zlom v hudebním směřování Alter Bridge. Těžké robustní riffy v duchu Black Sabbath a Metalliky, detailně propracovaná kytarová práce, hymnické power balady a energické refrény tu mají dynamičtější potenciál než kdy dřív. Jedním z poznávacích znameních tu je Kennedyho hlas, který zpěvák používá jako další plnohodnotný nástroj, zasmušile i vzletně opisuje podivuhodné modulační trajektorie, neustále buduje hmatatelné napětí.

Otvírák This Is War je založený na těžkém riffu, který na posluchače nemilosrdně útočí svou agresivitou a potemnělou brutalitou. Zvuková intenzita se zvyšuje s každou další skladbou a nedává mnoho prostoru k nadechnutí. Alter Bridge obratně přecházejí z doom polohy do melodických linek.

Nářez Dead Among The Living se staccatovými riffy nepostrádá vokální zadumanost, napínavá kytarová sóla a otevřený refrén, ve středním tempu uhrane baladická Stay, svoji progresivitu předvede kvartet v Sin After Sin, v sedmiminutovém výbušném hard rocku.

Kennedyho horní rejstřík se naplno projeví v nádherné skladbě Fable of the Silent Son, v níž každý ze členů Alter Bridge předvádí své muzikantské umění, navíc vytváří rovnováhu mezi lyrickou tíhou, kompoziční složitostí a hymnickými kvalitami, stejně jako na průkopnické desce Blackbird.

Album Pawn & Kings je úžasná emotivní jízda, v níž Alter Bridge ukazují svoje svaly jako nikdy předtím.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Kytary tu svádí úchvatný souboj, pomalu každý taktu tu má groove a tepe na solar instrumentální virtuozitou. Složité kompozice ale zbytečně neunavují nekonečnými sóly; každý riff tu má svůj řád a smysl. Fantastická kytarová a vokální souhra, v níž se mísí jazzové stupnice, blusové postupy, změny v ladění, zvedá svým neutuchajícím napětím posluchače ze židle.

Samostatnou kapitolou jsou kytarová sóla založená na šestitónových skupinkách, které v hladkých legatech tryskají nad neobvyklými rytmy. Alter Bridge, kteří vystoupí 12. 11. v pražském O2 Universu, nastavili svoji další laťku proklatě vysoko.

Alter Bridge - Pawn & Kings

Alter Bridge – Pawn & Kings

Napalm Record, 57:37

Rock

80 %

Tagy Alter Bridge Mark Tremonti Myles Kennedy Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY