Přejít k hlavnímu obsahu
Baskytara Hex má hexagonální tvar s výběrem pro snazší přístup k vyšším polohám – design je věrný názvu Brute, protože vzdáleně připomíná brutalistní architekturu poloviny dvacátého století. | Foto: Instagram Brute Bass Guitars
Baskytara Hex má hexagonální tvar s výběrem pro snazší přístup k vyšším polohám – design je věrný názvu Brute, protože vzdáleně připomíná brutalistní architekturu poloviny dvacátého století. | Foto: Instagram Brute Bass Guitars
Honza Hrbek -

Nástroje snů #27: Brute Bass Guitars

Jaké období byste označili za zlatou éru designu kytar? Byla to léta padesátá, kdy vznikaly ty nejdůležitější modely? Divoké sedmdesátky, ve kterých se do bláznivých experimentů pouštěli i již ustanovení výrobci? Podle Davida Telfera tou zlatou érou byla léta šedesátá. Jeho nástroje prozrazují jeho fascinaci experimenty, i jeho druhé zaměstnání – kreativní ředitel v oděvním průmyslu. David pro Brute Bass Guitars často kombinuje tradiční i méně obvyklé materiály a tvary, které jsou dobře známé, byť ne nutně z kytarářského světa.

Brute – hrubián, neotesanec. Jméno baskytar britského tvůrce Davida Telfera jednou perfektně pasuje, jako u nástrojů s 8-bitovým designem, jednou jakoby s úšklebkem zrazuje ladné tělo lehce vypadajícího nástroje z akrylových desek. Možná z toho vychází i Davidova chuť dále pracovat s brandingem a nevázat se na jedinou pevnou podobu svého loga. Jak říká, s portfoliem modelů, které nabízí, je až přirozené, že každý kus potřebuje něco jiného. „Napsat ručně psaný vzkaz vložený mezi tělo a krk nebo na zadní stranu hlavy je mnohem lepší než utratit spoustu peněz za značkovací železo, které je navíc permanentní,“ řekl David magazínu Guitar.com.

Vlastní cestou, krok za krokem

Jak se kreativní ředitel známé oděvní značky stane kytarářem, jehož tvorbu sdílí muzikantské weby a magazíny po celém světě? Začíná to oblibou v ruční práci, chutí pustit se do základních projektů, jako je změna barvy vlastní basy, pak přidáním nitrolaku a dalších a dalších kroků. Výsledkem je stavba vlastních nástrojů z jasanové police, kterou vyřadil jeden z obchodů značky Sunspel, nebo třeba z akrylových desek, které snad původní majitel vyhodil po jednom použití.

Foto: Instagram Brute Bass guitars

Upcycling určuje směr

Materiál, který David na baskytary a kytary používá, by se dal bez vytáček označit za udržitelný. Vedle špičkového hardwaru, u kterého dbá na lokální zdroje (například snímače Mojo Pickups), David nepřehání, když říká, že obchází skládky, a „upcycling“ materiál často formuje i podobu nástroje samotného. Zmíněná jasanová police dala vzniknout baskytaře jménem Hex. Jak název napovídá, jedná se o hexagonální tvar s výběrem pro snazší přístup k vyšším polohám – design, který je alespoň věrný názvu Brute, protože vzdáleně připomíná brutalistní architekturu poloviny dvacátého století.

Foto: Instagram Brute Bass guitars

Tetriscastery táhnou

Ale Hex rozhodně není „vrchol ledovce“ Davidovy nabídky, co do hrubých tvarů a úmyslného odstoupení od snahy uhladit nebo až aerodynamicky přizpůsobit tvar těla nástroje. Toto prevenství drží nástroje, připomínající staré počítačové animace, případně svět hry Minecraft, baskytary a kytary inspirované 8-bitovou animací. Možná ty nápadně ostré zuby působí dojmem až kalkulované provokace, ale výsledku se nedá upřít nezaměnitelné charisma, byť rozhodně není pro každého.

Ovšem Brute Bass Guitars nejsou pouze tyto hrubé tvary. Baskytary Plexigon, vyrobené z vrstveného plexiskla, působí úplně opačným dojmem. Kombinace průhledného plastu s javorovým hmatníkem dává nástroji až nepřirozeně lehkou auru. Působí dojmem, jako by ho mohl sebelehčí vánek odnést. Tady už název Brute trochu „skřípe“, ale David pro to má perfektně logické vysvětlení: „Kdybych to dělal pro obživu, určitě by pro mě bylo efektivnější omezit počet tvarů a materiálů. Ale mě těší snaha vytvořit něco nového, nebo přetvořit něco starého a sledovat reakci. Užívám si, že můžu dělat unikátní tvary pro své zákazníky. Tvary, které odpovídají mým estetickým požadavkům. V jistém směru je to právě repetice, která je pro mě těžká, protože mě nebaví stejně, jako tvoření nových tvarů,“ říká.

Foto: Instagram Brute Bass guitars

Aby koníček zůstal koníčkem

Jedním dechem David přiznává, že tvorbu nástrojů nevnímá jako svou práci, na to má pozici v Sunspel. Údajně si nedovede představit, že by baskytarám věnoval více času, než jim dává nyní. Možná i díky tomu působí jeho „volná tvorba“ tak svěžím dojmem. Jako každé dobré hobby jsou nástroje Brute cítit entuziasmem a zápalem svého tvůrce víc než prací, kterou se dobře prováděné koníčky mohou stát. Na stranu druhou je to také důvod, proč Brute Bass Guitars nemá oficiální webovky, ani facebook, ani jiné kanály, jen ohromně zábavný TikTok a instagramový účet. Byznys až na posledním místě...

Foto: Instagram Brute Bass guitars

Tagy Nástroje snů Brute Bass guitars

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Honza Hrbek
Vždycky jsem miloval muziku. A živý nástroje.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY