Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Po, 11.10.2021 - 00:01

Limitky Gibson 1958 Korina Explorer a Flying V Custom Shop

Sběratelská kolekce Gibson Collectors Edition se rozrostla o dva speciální kousky 1958 Korina Explorer a 1958 Flying V, jejichž výrobu obstaral firemní Custom Shop respektive jeho divize Murphy Lab, věnující se stavbě přesných replik letitých kytar. Modely s futuristickým designem jenž předběhl svou dobu, byly poprvé představeny v roce 1958, kdy Gibson uvedl na trh pouze 19 Explorerů a 81 Flyingů – přesně takový počet nástrojů čítá i letošní limitovaná série.

V daném případě se nejedná o standardní reissue kopie, ale v podstatě o klony s autenticky ztvárněnými detaily, čemuž odpovídá i pracovní postup. Předlohy v podobě muzejních originálů proměřili v Custom Shopu 3D skenerem, každý rozměr i obrys byl následně zanesen do digitálního modelu a přesně reprodukován. Jen shánění dřeva v potřebné kvalitě a množství zabralo tři roky.

Poté materiál prošel relic úpravou, zahrnující jemné opotřebení krku, patinování hardwaru i korpusu a další procesy, které oběma modelům dodaly vzhled i feeling více než 60 let starých kytar. Flying V má korpus lepený ze dvou kusů koriny, zatím u Exploreru byl použit jednolitý masiv tohoto vyhledávaného dřeva s výbornými rezonančními vlastnostmi, čitelnými basy a výraznými pevnými středy.

Ze stejného materiálu jsou postaveny i krky kombinované s hmatníkem ze vzácného brazilského palisandru, osazeného 22 středně silnými pražci. V základu jsou těla v transparentním laku Aged Natural doplněny bílým pickguardem, ale součástí balení je také černé provedení krytu. Hardware sestává z pevné kobylky tune-o-matic, Explorer disponuje klasickým struníkem stobar, Flying V nabízí šípovitý struník s ukotvením strun skrz tělo a ladění zajišťují vintage strojky typu Kluson s plastovými rondely. Zvuk přenáší dvojice dvoucívkových snímačů Custombucker PAF vyrobených podle původní receptury z padesátých let.

Limitované série Gibson 1958 Korina Explorer a 1958 Flying V jsou určeny primárně pro americký trh, o což se „postarala“ environmentální úmluva CITES, zakazující vývoz brazilského palisandru mimo území USA. Kytary nesoucí cenovku cca 10000 dolarů dorazí k majiteli se stylovým pevným pouzdrem, které  bylo vyrobeno také na základě 3D skenu, vintage kabelem, koženým popruhem, trsátky, certifikací a dalšími doplňky.

Tagy Gibson Gibson 1958 Korina Explorer Custom Shop Gibson 1958 Korina Flying V Custom Shop
Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY