Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Pá, 22.04.2022 - 00:01

Boss KTN-110B a KTN-210B: první basová komba Katana

Kytarové modelingové aparáty Boss řady Katana se v dané kategorii staly celosvětovým bestsellerem, takže bylo v podstatě jen otázkou času, kdy japonská značka představí také basové verze této edice. Ty přicházejí na trh v podobě dvou komb Katana KTN-110B a Katana KTN-210B s koncovými stupni Class AB. Aparáty se liší výkonem, počtem reprodukturů a samozřejmě i rozměry a váhou. Prvně jmenovaný model poskytuje výkon 60 W, jeden desetipalcový woofer a výškový tweeter, zatímco varianta 210 disponuje výkonem 160 W, tweeterem a dvojicí desetipalcových měničů.

U předzesilovače lze vybírat ze tří typů zvuku, rozdělených na mody Vintage, Flat, Modern, doplněných potenciometry gainu, hlasitosti a tlačítek Pad – citlivost vstupního okruhu optimalizovaná pro pasivní/aktivní nástroje a Shape aktivující tři různé voicingy (Mid Scoop, Bright, Extended). Výhodou je integrace funkce Blend se spínačem Dry Level a možností plynulého míchání poměru signálů.

Zabudován je čtyřpásmový ekvalizer, kde jsou pásma vyšších a nižších středů doplněna přepínači pro výběr tří pracovních frekvencí. Těsně za vstupem najdeme duální potenciometr ovládající kompresor a overdrive, další efekty jsou začleněny do sekcí FX1/FX2 s tapovacím tlačítkem, obsahujících modulace, delaye, reverby, oktaver, basový syntezátor atd.

Pomocí softwarového editoru Boss Tone Studio je možno do paměti zesilovače nahrát některý z celkem 60 efektů, organizovat zvuky do tzv. Live Setů a mnoho dalšího. Základní paměťové úložište pojme šest presetů, nechybí funkce Panel, vedle ovladače hlasitosti Master je umístěnn spínač, jímž lze případně odpojit tweeter a koncový stupeň nabízí i Power Control, tedy třípolohový rotační přepínač s režimy Standby (0 W), 1 W a Max.

Zadní strana šasi je vyhrazena pro výstup externího kabinetu s minimální impedancí 4 ohmy, send / return efektové smyčky, vstup Power Amp In, sluchátkový a zároveň nahrávací výstup  semulacemi boxů (3 x Air Feel), dvojici jackových zdířek sloužících k připojení footswitchů či expression pedálu, mini jackový Aux In, port USB-B, slot volitelného audio/MIDI Bluetooth adapteru BT-Dual a symetrický linkový XLR konektor s odepínáním uzemnění a volbou Pre / Post / Direct.

Basové kombo Boss Katana-110B o rozměrech 500 x 470 x 300 mm a hmotnosti 16.8 kg je dostupné za cca 10400 Kč, výkonnější model Katana-210B (620 x 490 x 360 mm, 21.8 kg) lze pořídit za částku pohybující se okolo 1900 Kč. Oba modely mají uzavřenou konstrukci s lepenou zadní ozvučnicí, což se pozitivně projevuje na dynamice, ataku a pevnosti tónu.

Tagy boss Boss KTN-110B Boss KTN-210B

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY