Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Út, 27.04.2021 - 00:01

Prémiové akustiky Taylor GT 811e a GT K21e

Firma Taylor připravila dvojici nových modelů elektroakustických kytar s označením GT 811e a GT K21e, patřících mezi špičkové nástroje řady Grand Theatre produkované v kalifornském El Cajon. Prvně jmenovanou verzi okomentoval šéfdesigner Andy Powers slovy: „Uslyšíte ten známý zvuk kytary ze smrkového dřeva a palisandru, ale díky nové formě a struktuře edice GT přináší zážitek z poslechu a hraní zřetelně nový rozměr.“

Korpus Tayloru GT 811e v kompaktnějším provedení Grand Concert z již zmíněného indického palisandru doplněného topem ze smrku sitka disponuje žebrováním typu C-Class, pomáhajícím zvýraznit projekci nízkých pásem, mahagonový krk nese ebenový hmatník osazený 20 pražci, ořechem ze směsi Tusq a perleťovými značkami. Rosetta je vykládána abalonem, pro lemovky těla byl vybrán tvrdý javor a menzura činí 24 1/8 palců (613 mm).

V ebenové základně kobylky je usazeno kompenzované sedlo z micarty, kotvící kolíčky zdobí zelené abalonové tečky, na hlavici najdeme strojky v úpravě Smoked Nickel a přední desku chrání palisandrový pickguard. Elektronika sestává ze tří nastavitelných piezo senzorů a předzesilovače Expression System 2 opatřeného hlasitostí plus dvoupásmovými korekcemi.

Skutečně luxusně působící varianta Taylor GT K21e sdílí s modelem GT 811e elektroniku, materiál krku a hmatníku, typ kobylky, šířku nultého pražce 43 mm, menzuru i tvar těla, které je tentokrát kompletně vyrobeno z ceněného havajského dřeva koa. Rozdílné jsou také zlatě chromované ladicí mechaniky Gotoh Mini 510 s ladicím převodem 21:1, způsob vykládání rosetty a do hmatníku je vsazena intarzie Spring Vine, která nenápadně zvýrazňuje 3., 5., 7., 9., 12., 15. a 17. pozici.

Podle Andyho Powerse je Taylor GT K21e dokonalým příkladem kombinace vyvážených středních pásem a příjemných výšek, pro které je koa oblíbená. Tón má skvělý sustain, jemnější atak a přesně ohraničené kontury. Daný charakter zvuku s frekvenčně vyváženou odezvou je obecně vhodný pro hráče, kteří kytaru využijí pro trsátkovou doprovodnou hru, fingerstyle nebo jako hlavní nástroj pro blues a příbuzné styly.

Oba nástroje dostaly přírodní lak Natural, oficiální cena modelu Taylor GT 811e byla na českém trhu nastavena okolo hranice 85600 Kč, luxusní provedení GT K21e z havajské koi vyjde na cca 122000 Kč. Za tyto nemalé peníze je samozřejmým standardem kvalitní pevné pouzdro AeroCase a další doplňky.

Tagy taylor Taylor GT 811e Taylor GT K21e
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY