Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Čt, 15.04.2021 - 15:00

Nové akustické struny řady XS a vylepšená ladička od D'Addaria

Společnost D’Addario zahájila produkci strun z nové série XS, které podle slov newyorského výrobce představují „skutečný technologický průlom v oblasti strun typu coated“, tedy modelů potažených nanovrstvou, chránící materiál před korozí a dalšími vlivy, čímž je dosaženo delší životnosti, stabilního zvukového projevu a v daném případě i větší mechanické odolnosti. Společně s kolekcí XS představila značka také inovovanou ladičku Chromatic Pedal Tuner Plus PW-CT-23, navyšující možnosti předchozí verze z dílen dceřiné firmy Planet Waves.

Základ strun D’Addario XS, určených pro šesti či dvanáctistrunné akustické kytary a mandolíny, tvoří velmi pevná jádra z prémiové uhlíkové oceli, převzatá z edice NYXL, a koncovky nevinutých strun jsou uchyceny pomocí procesu Fusion Twist zabraňujícímu povolování struny v tomto kritickém místě. Speciální ochranná povrchová vrstva o síle pouhé desetiny lidského vlasu je kombinována s disperzním povlakem použitým u strun z kolekce XT, takže chráněny jsou i hladké struny a tenký film nijak nenarušuje přirozenou rezonanci či barvu tónu.

„Nové struny XS jsou perfektní také pro studiovou práci – při doteku nabízí příjemný pocit a výrazně snižují různé ruchy způsobené pohybem prstů, aniž by byla obětována zvuková kvalita,“ říká britský fingerstyle kytarista Mike Dawes. „Mají perfektní tenzi, takže vibrato a expresivnější techniky hry jsou oproti konvenčním strunám mnohem jednodušší.“

Série D’Addario XS Phosphor Bronze je dostupná v nejoblíbenějších sílách, oficiální ceny se na českém trhu pohybují v následujících relacích: XSAPB 10-47, XSAPB 11-52, XSAPB 12-53, XSAPB 13-56 pro šestistrunnou akustiku cca 600 Kč, provedení XSAPB 1047-12 pro dvanáctistrunnou kytaru cca 910 Kč a XSM1140 11-40 pro mandolínu cca 600 Kč.

Populární ladička D’Addario Chromatic Pedal Tuner se dočkala nástupce, v jehož názvu přibylo označení Plus, odrážející dvojici nových funkcí. Inovovaný model dostal kvalitní bufferový obvod, zamezující ztrátě a degradaci signálu, vznikající dlouhými kabely a množstvím efektových propojek. Druhým vylepšením je integrace programovatelného časovače, pohodlně editovatelného bočním tlačítkem Countdown, což se může hodit nejen na festivalech, kde je kapelám vyměřena přesně určená délka produkce.

Varianta Plus PW-CT-23 sdílí s původní verzí z roku 2017 výkonný 32-bitový procesor s velmi rychlou odezvou, konstrukci šasi o rozměrech 71 x 58.5 x 147.5 mm a další specifikace. Přesnost ladění je dána odchylkou +- 0.5 centu, footswitch je zapojený v režimu true bypass, referenční tón lze nastavovat v rozmezí 415 až 475 Hz a napájení řeší 9V baterie nebo adapter. Kompaktní ladička D’Addario Chromatic Pedal Tuner Plus je nabízena za cenu cca 3500 Kč.

Tagy D'Addario D'Addario struny XS D'Addario Chromatic Pedal Tuner Plus PW-CT-23

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY